Körösök Völgye Turista Egyesület Békéscsaba:

Jelzett turistaútvonalak Békéscsaba zöldövezetében

2. kiadás. Adatok lezárva: 1996. szeptember 20.

PIROS SÁV Békéscsaba (Ifjúsági ház) - Bandika-fa - Sikkony - Malomasszony-kertek - Dánfok - Békés (Kettős-Körös híd) - Petőfi-emlékmű - Bodoki Múzeum
PIROS SÁV Gyula (vasútállomás) - Várkert - Gyulavári - Solymos - Mályvádi Őstölgyes - Sitka - Városerdő - Madárfoki-erdő - Szanazug - Papholt-erdő - Doboz - Kettős-Körös dobozi hídja - Marói-erdő - Póstelek
ZÖLD SÁV Békéscsaba (Ifjúsági ház) - Lencsési lakótelep - Veszei - Póstelek - Ajtósfalva - Gyula, vasútállomás - Városerdő (- Sarkad)
ZÖLD SÁV Békéscsaba, Jaminai bányatavak - volt Kereki iskola - Szabadkígyós, Kastély
SÁRGA SÁV Békés vasútállomás - Malomasszony-kertek - Sikkony - Fácános-erdei elágazás - Gerla-monostor - Gerla - Póstelek
SÁRGA KERESZT Sikkony - Fácános-erdei elágazás - Fácános-erdő - Kettős-Körös dobozi hídja
PIROS KÖRSÉTAÚT Szanazug, Ifjúsági tábor - Holt-Körös meder - Szanazug, Ifjúsági tábor

A Kőrösök Völgye Turista Egyesület időközben megindította saját honlapját, ahol a fenti útvonal-ismertetők aktuálisabb változata található.



A Kőrösök Völgye Turista Egyesület

A Kőrösök Völgye Turista Egyesületet 1990 őszén alapítottuk meg a volt szanazugi úttörőtáborban. A tagságot a békéscsabai 10-es Számú Általános Iskola néhány lelkes hajdani tanára és diákjaik alkották. Ez a csapat már ezt megelőzően is több éve rótta a kilométereket hazánk legszebb tájain. Az egyesületté válással a hajdani túracsoport lehetőségeit tudtuk jelentősen megnövelni. A tagság egy része az idők folyamán kicserélődött, friss lendülettel töltve meg a csoportot. A rövidebb túrák mellett rendszeres résztvevői vagyunk a különféle teljesítménytúráknak is. 1987 - 1992 között végigjártuk a leghosszabb magyarországi vándortúraútvonalat, az 1100 km hosszú Országos Kék-Túrát. Segítségünkkel azóta már újabb ifjúsági csoportok követik ezt a gyönyörű útvonalat.

Az egyesület alapszabályában leírt célok között kiemelt fontosságú Békéscsaba és környékének feltárása a turizmus számára. Ennek része a régi, igen rossz állapotú, sok esetben járhatatlan, hiányosan jelzett útvonalhálózat bejárása, feltérképezése. Ahol az eredeti jelzés jól követhető volt, csak a kopott jelzéseket festettük újra, ahol kellett, sűrűbben festettünk, néhány helyen pedig új útvonalra tereltük a jelet. A jelzéseket egy-két évenként újrafestjük, sőt néhány helyen teljesen új útvonalat jelöltünk. Az ehhez szükséges festéket támogatóink adják illetve saját forrásból vesszük.

Az útjelzéseket rendszerint útmenti fákra illetve különböző tereptárgyakra festik, fehér alapon a kék, piros, zöld, sárga színekkel (térképeken : K, P, Z, S). A kék színt a hosszabb vándortúrák számára tartják fenn (Országos Kék-Túra, Alföldi Kék-Túra, stb). A főútvonalat vízszintes sáv, vagy álló kereszt (+), a leágazásokat végponttól függően háromszög (hegytetőre), négyzet (turista-szálláshelyekre, lakott helyre), kör (forráshoz, kúthoz), omega (barlanghoz), romjelzés (L) vagy irányított kör (rövid körsétaút) jelöli. A fentiek közül megyénk jellegénél fogva néhány típus nem alkalmazható. A jelzésekkel kapcsolatos részletes szabályokat az MSZ 20587 / 2 - 1988. számú szabvány rögzíti.

Vidovenyecz Zsolt elnökségi tag - KVTE


További terveink:

Megszüntetendő, régi jelzések:

Tervezett új jelzések és útvonalak:


A túraútvonalak leírásánál felhasznált irodalom:

Körös - Sárréti útikalauz (1984) Szerkesztették : Goda Péter - Köteles Lajos


Kérem, hogy az összeállítással kapcsolatos bármilyen észrevételét közölje velem:


A Kőrösök Völgye Turista Egyesület honlapja
A Magyar Természetbarát Szövetség honlapja Magyar Természetbarát Szövetség honlapja