VIII. Sopianae Városismereti Verseny |
"Gazdagabban távozz,
térj vissza gyakrabban !"
Rendezők:
Az Ifjusági Turizmusért Alapítvány és a
Pécsi Városszépítő és Városvédő
Egyesület
A verseny célja: Pécs híres műemlékeinek megismertetése
E versenyekkel szeretnénk az ifjúság figyelmét felhívni városunk régi és új értékeire. Szeretnénk,- hogy felfedezzék városunkban mindazt, ami szép - vizuális kultúrájuk fejlődjék-, ne csak az új lakótelepek betontengerét lássák, nézzenek a lábuk elé és a fejük fölé is, - ne csak nézzenek, hanem lássanak is. Versenyeink célja a fiatalok magyarságszeretetének, patriotizmusának formálása. Meggyőződésünk, hogy a fiatalok minél alaposabban megismerik lakóhelyük múltját, jelenét, kiemelkedő szépségeit, annál szorosabb szálakkal kötődnek hozzá.
Vidéki versenyzőinknek pedig játékos formában szeretnénk ismereteket nyújtani városunkról és megismertetni azokat a rejtett kincseket, melyeket egyszerű turistaként nem fedezhetnek fel. Ezáltal szeretnénk elérni, hogy megszeressék városunkat és környezetükben élő ismerőseit is városunkba invitálják későbbi versenyeinkre, vagy nyaralásra, vakáció eltöltésére.
A verseny jellege: Egyfordulós nappali városismereti verseny
A verseny fő témája: Pécs az irodalom és a történetírás tükrében
A verseny fő témáját minden évben előre közöljük, így mindenkinek lehetősége van arra, hogy az adott témából felkészülhessen, illetve az általa hozott gyerekeket, diákokat felkészíthesse. Egyes iskolákban már tudatosan készülnek erre a versenyre szakkörökön, és igen magas honismeretről tesznek ezek a gyerekek tanúbizonyságot. Minden évben más és más a téma; a város életéből, kultúrájából, történelméből tematikusan választunk ki egy - egy témát, s ezáltal a kiemelt területről átfogóbb ismeretekhez juthatnak a versenyzők.
A verseny helye és időpontja: A Ciszterci Rend Hunyadi Mátyás Fiúkollégiuma, Pécs, Széchenyi tér 11., 1997. március 8. szombat de. 9 óra 30 perc
A verseny résztvevői, kategóriák: A versenyen bárki részt vehet az alábbi kategóriákban:
Egy-egy kategóriát legalább tíz csapat jelentkezése esetén értékelünk külön, ezért kategória összevonás lehetséges. VA, VF, PA, PF kategóriákban felnőtt nem kísérheti a gyerekeket!
A versenyen mindenki saját felelősségére vasz részt. Kártérítés a rendezőktől semmilyen címen nem igényelhető!
Csapatok létszáma: maximum 2 fő, családi kategóriában maximum 4 fő
Versenyidők:
VI, PI, VX, PX, CS kategória: | 4 óra versenyidő, | indítás: 10.30 |
VF, PF kategória: | 3 óra versenyidő, | indítás: 10.00 |
VA, PA kategória: | 2 óra versenyidő, | indítás: 9.30 |
Kötelező felszerelés: Pécs térkép, íróeszköz, óra
Ajánlott irodalom:
Versenybíróság:
Elnök: | dr. Marton István | Városvédők | ||
Titkárok: | Mátrai Gábor | Alapítvány | ||
Fabiné Pécsi Dóra | Alapítvány |
Megjegyzések:
Nevezés: 1997. február 28-ig írásban illetve telefonon a
következő címen:
Mátrai Gábor, :
7633 Pécs, Építők útja 18/a. : (72)
252-390.
A maradék versenyanyag erejéig a helyszínen is lehet nevezni.
Nevezési díj: 100
Ft/fő, illetve családi kategóriában 200 Ft/csapat.
A nevezési díj a helyszínen fizetendő. A nevezési
díj a versenyanyagot és a szervezési költséget tartalmazza.
Díjazás: a kategóriák 1-3. helyezettjei oklevelet, valamint a szponzorok által felajánlott díjakat kapják.
Eredményhirdetés: Az általános iskola alsó és felső tagozatának kategóriáiban kb. 15.00-kor a résztvevő csapatok számának függvényében. A többi kategóriában írásban két héten belül.
Szállás: A verseny megelőző nap pénteken és a
verseny napján szombaton lehetőség van a kollégiumban szállást kérni. A szállás csak e két napon kedvezményes
árú (350 Ft/fő/éj)!
A megrendelést az alábbi címre kell(ett volna) küldeni:
A Ciszterci Rend
Hunyadi Mátyás Fiúkollégiuma
Nagy Ferencné
7623 Pécs, Széchenyi tér 11.
Minden csapat az induláskor kap egy feladatsort, melyen a megoldandó feladatok szerepelnek, és egy válaszlapot, melyre a helyes válaszokat kell beírni. A feladatsorokat úgy állítjuk össze, hogy ne mechanikusan másolni kelljen egy-egy adatot valahonnan, hanem gondolkodni is kelljen a helyes válasz megtalálásához. A versenyzők többször fotóanyagot is kaptak már a feladatsorhoz pl. 1993-ban amikor a téma Pécs templomai volt, akkor 28 fotóból álló sorozatot kaptak, mely segítette a feladatok megoldását. 1996-ban a Bazilikában a verseny kezdetekor orgonahangversenyen vehettek részt a versenyzők.
A feladatsor megoldásához minden segédeszközt használhatnak a csapatok. Természetesen úgy vannak a feladatsorok összeállítva, hogy csak könyvekből nem lehet megoldani őket. A megoldáshoz a városban fel kell keresni bizonyos helyeket és igazolni az ottlétet. Ez általában bélyegzővel, vagy az objektumban kapott feladatlappal történik.
A feladatok megoldására a felnőtt és ifjúsági kategóriákban 5 óra, az általános iskolai kategóriákban 4 óra, az alsó tagozatos kategóriákban 3 óra áll rendelkezésre.
A válaszlapokat olvashatóan kitöltve a megadott időn belül bármikor le lehet adni.
Általában a feladatlapok leadása után nem lehet azonnal eredményt hirdetni, mert a feladatlapok értékelése elég időigényes, és szerencsére az utóbbi években a résztvevők száma is jelentősen megnövekedett. Az előző években maximum három héten belül írásban hirdettünk eredményt.
Ebben az évben a kategóriánként történő lépcsőzetes indítással is széthúztuk a beérkezés idejét és ezáltal lehetővé tettük, hogy az általános iskola alsó illetve felső tagozatának kategóriáiban még a verseny végén a helyszínen eredményt hirdessünk. Ezt azért tartjuk fontosnak, mert ebben a korosztályban a nyilvános eredményhirdetés még nagyobb megbecsülést és elismerést jelent a tanulók számára. A díjak átadása pedig még nagyobb erővel motiválhatja a lemaradt csapatokat a következő évi versenyre való felkészülésre. A résztvevők nagy száma miatt azonban a többi kategóriában ezt nem tudjuk megtenni. Számukra továbbra is az eredményhirdetés írásban, illetve a díjak eljuttatása postai úton történik.
Minden résztvevő eredménylistát kap kézhez, az eredménylista mellett a versenyzők visszakapják az általuk leadott feladatlapokat kijavítva, valamint megkapják a helyes válaszokat is. Mivel így a versenyzők ellenőrizni tudják hogy hol hibáztak, választ kapnak azokra a kérdésekre amit nem tudtak megoldani ezért sokat tanulhatnak belőle. (1996-ban a Bazilikában elhangzott előadások teljes szövegét is megkapták a verseny résztvevői.) A verseny eredményértesítőjének ilyen formában történő elkészítését most már igénylik is a résztvevők.
Versenyünk előkészítése, lebonyolítása, valamint a feladatlapok értékelése, az eredményértesítő elkészítése kb.300 munkaórát vesz igénybe. Ezt a munkát az Ifjusági Turizmusért Alapítvány aktivistái és segítői, a Városvédő és Városszépítő Egyesület tagjai díjazás nélkül, társadalmi munkában végzik, hiszen valamennyiünk fő célja, hogy városunk értékei ne merüljenek feledésbe. Szeretnénk ismereteinket továbbadni a fiataloknak, hogy ők is nagyobb megbecsüléssel, szeretettel gondoljanak kiemelkedő történelmi személyiségeinkre, jobban odafigyeljenek és óvják környezetünk értékeit
Mindenkit szeretettel várnak a rendezők!