Zubor István
A térkép
A szabad természet utait járó turistának örök vágya az, hogy mindig új utakon, mindig új csapásokon keresse a természet új szineit és újszerű megnyilvánulását. Mindig más útvonalat választ, mindig más területeket keres fel és akkor boldog, ha még sohasem látott, elhagyatott helyre vetődik, ahol kedvére pihenhet az ismeretlen völgy csendjében, vagy gyönyörködhet az ismeretlen panorámában.
Ez a vágy a Te leveleidből is kicsendül. De az is kicsendül belőlük, ami a jövő jó turistájának első ismertető jele: a magány szeretete.
Igen ám, de hogyan menj egyedül egy olyan területre, ahol még sohasem jártál?
Túlzás lenne azt mondani, hogy ezer veszély fenyeget az ismeretlenben, de tény az, hogy annyi kellemetlenség, annyi előre nem látható kényelmetlenség és nélkülözés várhat rád, az ismeretlenül odavetődő turistára, hogy szinte kellemetlenné válik az, ami egyébként gyönyörködtetett volna.
Itt siet azután segítségedre a térkép.
A térkép semmi egyéb, mint egy rajz, mely felülről nézve ábrázolja az illető területet. Tehát úgy, mintha repülőgépről fényképezték volna le. Ez nagyjában teljes mértékben fennáll azzal a módosítással, hogy a föld felszínének egyes tárgyait nem eredeti, felülről látható alakjukban, hanem különböző, jellegük és rendeltetésük szerint megállapított jelekkel ábrázolja, ami könnyűvé teszi a tájékozódást és a térkép olvasását.
A térkép nélkülözhetetlen eszköze a turistának. Mielőtt kimenne a természetbe, már otthon leterítheti maga elé és végigmehet gondolatban azon az úton, melyen pár nap múlva a valóságban is végig megy. Kiszámíthatja útjának hosszát, elhatározhatja hogy hol fog pihenni, meghatározhatja, hogy útjából mennyi a szabad terep és mennyi az árnyas erdő, kikeresheti az útjához közel eső forrásokat, kutakat, megkeresheti az útjába eső menedékházat, - szóval összeállíthatja a túráját úgy, mintha már bejárta volna azt a területet.
A jó térképolvasó még annál is sokkal többet olvas ki a térkép jeleiből. Meglepő dolgokat, amiken elcsodálkozik az, aki nem ismeri a turistának ezt a leghasznosabb útitársát. Megmondja például a térkép, hogy a réven lehet-e kocsit is átvinni, vagy az csak emberek átszállítására alkalmas? Megmondja, hogy egyenáram, vagy váltóáram van-e az utunk mellett húzódó távvezetékben? Megmondja, hogy kőből vagy fából van-e a kerítés? Megmondja, - hozzávetőlegesen - hogy mennyi lakóssága van a községnek, megmondja, hogy van-e postahivatala, távírdája, van-e megfelelő mennyiségű vize, van-e gyógyfürdője stb.
De jelzi a térkép azt is, amire tájékozódásnál van elsősorban szükségünk; például jelez minden különálló, tájékozódásra különösen alkalmas fát, táblát, kőemléket stb. Pontosan jelzi, hogy milyen magasan járunk, jelzi, hogy milyen bővizű a forrás, - de nem is lehet mindazt felsorolni, amit térképről könnyűszerrel olvashat le az, aki kezelését megtanulta.
Kiegészíti térképünket az iránytű, esetleg a szögmérővel kombinált iránytű, mely értékes eszközünk és a térképmérő, melynek segítségével könnyűszerrel mérjük le a térképről a távolságokat.
A térkép nélkülözhetetlen eszköze a jó turistának, sajnos, nincsen olyan nagy mértékben elterjedve a használata, ahogyan az kívánatos volna.
Az egyesületekre ez egyszer nem lehet követ dobni, mert csaknem mindenik rendes térképolvasó-tanfolyamokat, melyeket látogatnak is, azonban úton-útfélen hatalmasakat kevernek - térképtartókkal az oldalukon. A vezetőknek kötelessége lenne a térképolvasással teljesen tisztában lenni, sajnos azonban ez sokszor nem így van.
A jövő turistáskodásában egészen más szerepe lesz a térképnek. De talán maradjunk a jelenben és - pótold sürgősen ismeretednek ezen a téren való hiányát.
A tél a térképolvasás megtanulásának időszaka, tavasszal bővítsd ki gyakorlati térképolvasással ismereteidet és megkíméled magadat sok kellemetlenségtől. Elsősorban a katonai térképek olvasását tanuld meg, melyek ugyan kicsit rosszmájúak a turistákkal szemben, - a menedékházakat egyszerűen kocsmáknak jelölik - de megbízhatóságban, pontosságban kétségtelenül elől járnak.
A térkép a legjobb vezető: tanulj meg a nyelvén és nem fogsz másra szorulni.
Túrista ismeretek
A Magyar Természetbarát
Szövetség honlapja