1873. augusztus 10-én alakult meg a MKE Tátrafüreden 250 taggal és 1200 K vagyonnal s működésének első
tíz esztendeje alatt már nagyjából kialakul a Magas-Tátra turistafeltárásának egész programja. Gyakorlati
munkájának jelentőségét nem az épített utak és menedékházak maguk jelzik, hanem az a további nagyarányú
fejlődés, az állami és magántőkének bevonulása, az idegenforgalomnak, mint közgazdasági tényezőnek egyre
növekvő súlya és mértéke, mely ez alkotásait nyomon követte. Tíz év alatt, 1874-1883 közt a MKE tátrai
menedékházakra mintegy 16.500 K-t, utakra pedig mintegy 4600 K-t költött, de az úttörés nyomában fellendülő
élet a hegység képét rövid idő alatt gyökeresen megváltoztatja. Mielőtt az idegenforgalom és turistaság
tátrai térhódítását és alkotásait jellegük szerint külön fejezetben tárgyalnám, előbb az első esztendők
alapvető munkáját foglalom össze.
A legelső korszak útépítései nagyrészt meglevő, de primitív utak helyreállításából és állandó karbantartásából állottak. Ez természetesen sok munkát és költséget igényelt, mert minden tavasszal, vagy nagyobb esőzések után újra kellett végezni. Négy völgy volt a déli oldalon a feltáró munka legfőbb színhelye: a Menguszfalvi-, Felkai-, Tar-pataki-völgyek és a Fehér-víz-völgye s az első esztendők munkáját a következő sorokban e völgyek szerint vázolom.
A Menguszfalvi-völgy
|
Liptó vármegye pedig az egyesület közbenjárására 1875-ben Csorba állomásról a tóig szekérutat épít s azt 1879-ben lefelé Csorba községig hosszabbítja meg. A tó forgalma ezáltal úgy megnőtt, hogy 1877-ben a menedékházba vendéglős költözhetett be, a menedékházhoz az egyesület istállót, a tóparton pedig Szentiványi újabb villát (Miklós-lak) építhetett.
Az egyesület most tovább halad a hegyek közé: 1877-ben a tótól, illetőleg a Mlinica-völgyből az 50-es és 60-as évek szekérútjának felhasználásával a Menguszfalvi-völgybe, a Poprádi-tóhoz ösvényt épít, azt 1878-ban lovaglóúttá javítja, 1879-ben pedig, minekutána az újabb építkezésekkel immár nyaralóteleppé fejlődő Csorba-tó partján álló menedékházát 400 K-ért Szentiványinak eladja, a Poprádi-tó partján mintegy 1300 K költséggel új famenedékházat emel s azt akkori alelnökének, Majláth Bélának nevére kereszteli. A következő évben innen tovább építi az ösvényeket a Jeges-tóhoz, valamint a Hincói- és Békás-tavakhoz s e két utóbbi út elágazásánál 220 K költséggel menedékkunyhót épít. A Poprádi-tó ez évben (1880) leégett menedékházát mintegy 2700 K költséggel kőből újjáépítik (1881)
|
s a Békás-tavaktól az útépítést továbbfolytatva a Tengerszem-csúcs útvonalát is robbantásokkal, vaskapcsokkal könnyítik meg. Az első 20 esztendő alatt e völgy útjaira a MKE mintegy 2000 K-t költ s nagyjából ugyanannyit költ a Felkai-, Tar-pataki-völgyek és a Fehér-víz-völgyének mindegyikére is.
A Felkai-völgy
|
Benne két szoba a turisták, kettő az őr részére. Felépítését a két Tátrafüred birtokosai és vendégei 1000-1000 K-val támogatták. Az említett utat a következő évek folyamán több ízben javítják s a Hosszú-tóig hosszabbítják meg; a Felkai-tótól a Virágos-kertig terjedő szakasz lovaglóúttá való kiszélesítését Coburg herceg adományából (100 K) végezték el, a Hunfalvy-menedékháztól a tópartra vivő ösvényt pedig Posewitz Gy. építtette (l60 K?) s ajándékozta az egyesületnek.
A Felkai-tó útjából ágazott ki a Szalóki-csúcs ösvénye; ennek mentén, a Szalóki-tavaknál az egyesület a csúcs látogatóinak kényelmére 300 K költséggel menedékházat épít (1878), magát az ösvényt pedig jó karba hozza (1880).
A Gerlachfalvi-csúcs megmászását 1880 körül úgy a Felkai-, mint Batizfalvi-völgyek felől láncokkal és vaskapcsokkal könnyítik meg.
A Tar-pataki-völgyek
|
Az emelkedő forgalom rövidesen (1877) vendéglőst vonz falai közé, de egyúttal a területtulajdonos szepesszombati erdőbirtokosság képében elhozza az üzleti konkurrenciát is. Ez utóbbi ugyanis szomszédságában új szállót épített (1887), megalapítván ezzel Tarpatakfüredet, úgyhogy a MKE jobbnak látta a menedékházat még a szálló felépülése előtt 1000 K-ért a területtulajdonosnak eladni.
A vasúttal való összeköttetés javítása céljából a megye a MKE kérésére 1876-ban javítja, majd (1883) szélesíti a Poprád-Tátrafüredi kocsiútat; ebből kiágazólag Szontagh M. dr. 1875-ben alapított telepéhez Újtátrafüredhez ugyancsak kocsiutat épített s hasonló kapcsolatot létesít az 1881-ben alapított Alsótátrafüred is Újtátrafüred felé.
A hegyek felé is megindul az úttörés: a Rainer-kunyhótól a MKE már a Rózsa-menedékház építésének esztendejében a tátrafüredi vendégek támogatásával ösvényt épít az Öt-tóhoz, a Lomnici-csúcs rendes útvonalát pedig helyenként láncokkal könnyíti meg (1878); a Tarajkától a Szalóki-csúcs D-i lejtőjére ösvényt (1881), a Nagy-Tar-pataki-vízesés fölé hidat, az Óriás-vízesésnél pedig viaduktot épít (1882). Ezidőtájt tehát a turista szekéren a Rózsa-menedékházig, lóháton a Kis-Tar-pataki-völgyig, elég kényelmes ösvényen az Öt-tóig mehetett, a Lomnici-csúcsot pedig láncokkal biztosított útvonalon, megbízható vezetővel mászhatta meg.
A Fehér-víz-völgye
|
A Bélai-havasok
Az északi völgyek
A Lengyel-Tátra
Menedékkunyhó épült a Koscieliska-völgyben (a Smytnia-réten, 1875), a Krzyzne (2151 m) gyönyörű kilátással bíró csúcsán (Nowicki-menedékház, 1880), a lengyel-Öt-tó katlanában (Zejszner-kunyhó, 1876), valamint a Roztoka-völgy torkolatánál, (Pol-menedékház 1876). A legutolsó kivételével valamennyi egyszerű, lakatlan kunyhó. A havas-tavi-menedékházról fentebb már megemlékeztem.
Forgalmi adatok
Kulturális munka
De nemcsak az építkezés indult meg a MKE munka nyomán; nem szólva az évkönyvekről, 1876-ban a MKE megbízásából és kiadásában megjelent Kolbenheyer K. németnyelvű, majd ennek újabb kiadásai után 1882-ben magyarnyelvű Tátra-kalauza, 1877-ben pedig ugyane szerzőnek 1873-1874 között végzett trigonometrikus és barometrikus felvételei felhasználásával a Tátra 1:100000-es térképe. A 4000 példányban kiadott térkép a MKE-nek 2100 K-jába került. Összeírta a MKE a Tátra déli oldalának vezetőit (1874), számukra hatóságilag jóváhagyott szabályzatot, díjszabást dolgozott ki és segélyalapot létesített; 1882-ben már tanfolyamon oktatta őket a legszükségesebb ismeretekre. Támogatta az egyesület a Tátra tudományos feltárásának munkálatait is: Dezső D. megkezdi a tátrai tavak mélységméréseit, Roth S. dr. a barlangok kutatását; megvetik alapját a Kárpát-múzeumnak is, úgyhogy a gyűjtemények a poprádi önálló hajlék felépítésekor (1886) már tekintélyes értéket képviseltek. Elsőként indítja meg a természetvédelmi mozgalmat a Tátra havasi flórájának (a felkai-völgyi Virágos-kert bérbevétele, a gyopárszedés megtiltása, a fenyvesek irtása ellen való tiltakozás, cirbolyaültetés útján), valamint faunájának (zergék, mormoták) védelmére; egyszóval a Magas-Tátra szépségeiben rejtő értékeket az MKE már életének legelső korszakában igyekezett minden téren és minden eszközzel a turistaság és kultúra számára feltárni.
A további munkát már azok színhelye és jellege szerint kell tagolnom s ehhez képest külön fejezetekben tárgyalom a Tátra alját, a Tátra-körút építését s az ennek mentén kialakult telepek fejlődését, hogy azután rátérhessük a turisták feltáró- és hegymászótevékenységének vázolására.