Tudnivalók a hegymászó vizsgáról

A Magyar Hegy- és Sportmászó Szövetség (MHSSz) a Magyar Hegymászó Klub (MHK) és a Magyar Sportmászó Szövetség jogutódja. A jelen közlemény átdolgozásáig az MHK rövidítés helyett az MHSSz rövidítés értendő. A közlemény célja, hogy felfrissítse, pontosítsa a hegymászóvizsgával kapcsolatos jelen gyakorlatot illetve a változásokról tájékoztasson.

A Magyar Hegymászó Klub (MHK), mint az UIAA (Alpinista Szövetségek Nemzetközi Uniója) tagja bocsáthat ki nemzetközi hegymászó igazolványt azok számára, akik sikeresen vizsgáztak le különböző szintű hegymászó vizsgákon. Az igazolvány kibocsátása több lépcsőből áll, az alapfokú vizsga megszerzése után tanuló fokozatot, a nyári és téli magashegyi vizsga megszerzése után haladó/gyakorlott fokozatot kap a jelölt.

I. Az alapfokú hegymászó vizsgát érintő szabályok:

  1. Az MHK alapfokú vizsga megszerzéséhez ajánlott de nem kötelező tanfolyamon résztvenni. Tanfolyamot bármely klub, ill. szervezet meghirdethet, amelynek az alapszabálya erre lehetőséget biztosít, ugyanakkor a vizsgáztatás az igazolványt kibocsátó szerv, az MHK kizárólagos jogköre.
  2. Az alapfokú vizsga elméleti és gyakorlati vizsgából áll.
  3. A vizsgakövetelményeket a HEGYMÁSZÓ '95/96-os összevont számának elején mindenki megtekintheti, a pontos ajánlásokat ez a szám tartalmazza, illetve a lehetséges elméleti vizsgakérdések hozzáférhetők az MHK-ban.
  4. Gyakorlati és elméleti vizsgát az MHK szervezi nagyobb tanfolyamokhoz igazodva (min. 10 fő), - igény szerint - évente több alkalommal.
  5. A gyakorlati és elméleti vizsga vizsgabiztosainak, helyszínének kitűzése az MHK oktatói bizottság vezetőjének a jogköre és feladata. A vizsgabiztosok saját kezdeményezés alapján nem vizsgáztatnak, ill. azt az MHK nem fogadja el.
  6. Elméleti vizsgát az MHK központjában ill. nagyobb tanfolyamok esetén a tanfolyam helyszínén, az MHK által kibocsátott vizsgakérdésekből lehet tenni írásban, az MHK vizsgabiztosok felügyelete mellett.
  7. Gyakorlati vizsgán csak sikeres elméleti vizsga után indulhat a jelölt.
  8. Gyakorlati vizsgán induló jelöltnek a vizsgabiztos számára előre le kell adnia a min. 10 előre mászott mászóiskolai út nevét, a megismert mászóiskolákat, és ha van, magashegyi eredményeit.
  9. Tanfolyamot rendezők legalább 6 héttel korábban kérhetik az MHK-ban vizsga kitűzését, ill. a soron következő legközelebbi vizsga időpontjáról is ott lehet érdeklődni.
  10. A gyakorlati és elméleti vizsga díjának megállapítása az MHK elnökségének jogköre, aminek értékét évente vizsgálja felül. A vizsgadíjat az MHK részére legkésőbb az elméleti vizsga megkezdése előtt csekken vagy személyesen be kell fizetni.
  11. Tanfolyamokon mindenki a saját felelősségére vehet részt, életkortól függetlenül, ez a rendező klub hatásköre. UIAA igazolványt csak 16. életévüket betöltöttek kaphatnak.



II. Magashegyi hegymászó tanfolyamok

A magashegyi tanfolyamok célja, hogy az alapfokú tanfolyamot végzett tanuló hegymászók, oktatóik vezetése mellett, lehetőség szerint minél biztonságosabb körülmények között megismerjék a magashegyi mászás technikáját. A tanfolyamok szerepe, hogy tematikusan gyakoroltassák a tanulókat a tanfolyam ideje alatt, ezzel lerövidítve és főleg biztonságosabbá téve azt a - legveszélyesebb - kezdeti időszakot, ami a gyakorlottság megszerzéséhez szükséges.
A Magyar Hegymászó Klub által kiadott UIAA (Alpinista Szövetségek Nemzetközi Uniója) igazolványban a gyakorlott minősítés megszerzéséhez vagy sikeres (nyári és téli) tanfolyamon szükséges résztvenni a tanulónak, vagy pályázhat ennek elnyerésére az önálló túráin elért eredményeivel.

Az MHK álláspontja szerint, amíg a nyári magashegyi tanfolyam rutinszerűen kiváltható megfelelő mennyiségű önálló túrán elért eredménnyel, addig a magashegyi téli tanfolyam csak kivételes esetekben: a téli tanfolyam esetében olyan ismeretek oktatására kerül sor, amelyek szervezett keretek között történő elsajátítása feltétlenül javasolt.

1. Hegymászó igazolványban gyakorlott minősítés megszerzésének feltételei

- már meglévő tanuló minősítés

- sikeres téli és nyári magashegyi tanfolyamon való részvétel vagy sikeres téli tanfolyam és dokumentált nyári magashegyi gyakorlottság: azaz kb. min. 10 alpesi út megmászása vagy összesen min. 50 kh megmászása min. UIAA III nehézségi fokozatban. A mászásokról összefoglaló túrajelentést (utak neve, kalauzhivatkozás, nehézség, hossz, időtartam, túratárs(ak), dátum) kell leadni az MHK oktatói bizottság vezetőjének.

2. Magashegyi tanfolyamok rendezése

Magashegyi tanfolyamot - hasonlóan az alapfokúhoz - minden klubnak, szervezetnek joga van meghirdetni, amelynek alapszabálya erre lehetőséget ad. A tanfolyamok nem vizsgával zárulnak, hanem az egész tanfolyam alatti tevékenységét értékelik a tanulók saját oktatói. Ezért az MHK azoknak a tanfolyamoknak az eredményességét ismeri el, amelyeket előzőleg jóváhagyott. Ennek a szempontjai a következők:

a. A tanfolyam rendezőjével egyeztetett tematika, személyi és tárgyi feltételek,

b. Az adott hegység hegyimentő szolgálatánál legyen bejelentve a rendezvény,

c. Minden tanulónak legyen balesetbiztosítása,

d. A tanfolyamon orvos biztosítása,

e. A tanfolyamon max. 4 tanulóra jusson egy oktató,

ezen felül téli tanfolyamon

f. minden tanuló legyen felszerelve lavinarádióval,

g. minden csapatnál legyen egy adó-vevő készülék,

h. minden csapat köteles min. egy hólapátot magával vinni,

i. a téli tanfolyam semmilyen túrát, csúcsmegmászást nem írhat elő,

j. saját kezdeményezésű egyéni túrákat a tanfolyam vezetőjének engedélyezni kell, az egyeztetett útról letérni nem lehet, és lehetőleg oktatók is vegyenek részt rajta,

k. 3-as vagy annál magasabb fokozatú lavinaveszély esetén semmilyen túra nem indítható.

Az az oktató vagy tanuló, aki a tanfolyam felelős vezetőjének engedélyét nem kapja meg, akár csak saját kezdeményezésű túrájához ill. az előre egyeztett tanfolyam tematikájától, vagy útitervtől eltér, azt ki kell zárni a tanfolyamról.

Adó-vevő készülékek ill. lavinarádiók (Pieps) bérelhető ill. bérelhető lesz szükség esetén az MHK-ból.

3. Magashegyi nyári hegymászó tanfolyamok követelményrendszere:

A tanfolyam ideje alatt a csoportok magashegyi körülmények között alkalmazzák az alapfokú tanfolyamon elsajátított ismereteiket. Minden nap a csoport egyik tanuló tagja vezeti a csoport másnapi mászóprogramját, megtervezi az elviendő szükséges felszereléseket, kalauzból felkészül, hogy megtalálja az út beszállásását, és a lehetséges menekülési/ereszkedési/lejöveti utakat. Este a csoportok lerajzolják az aznapi mászásukat, rövid túrajelentést készítenek. Az oktatók végig kísérik és segítik a csoport gyakorlatát.

ajánlott elméleti előadások ill. gyakorlatok:

  • az adott hegység ismertetése, objektív és szubjektív veszélyek,
  • ön és társmentés alapjai sziklán
  • magashegyi felszerelések, bivakfelszerelés
  • elsősegélynyújtás
  • mesterséges mászás (A0-A2),


  • A tanfolyam sikerességéhez minimum 4 mászónap szükséges (a csoport minden tanulója min. egyszer vezessen).

    A tanfolyamról készített jelentést a túrajelentésekkel és falrajzokkal együtt le kell adni az MHK-ban.

    4. Magashegyi téli hegymászó tanfolyamok követelményrendszere:

    ajánlott elméleti előadások:

    - az adott hegység és környék bemutatása, objektív veszélyek

    - hó- és firnfajták, lavinaismeretek

    - hó és jégmászó és biztosítóeszközök ismerete, téli ruházat

    - kombinált mászások, jégmászás, expedíciózás, síalpinizmus

    - elsősegély és mentés téli körülmények között, hegyibetegség

    ajánlott gyakorlat:

    - járás különböző meredekségű havon, firnen bakancsban ill. bakancsban és hágóvasban.

    - megcsúszások fékezése különböző pozíciókban egyedül ill. mászópárban: eszköz nélkül/ jégcsákánnyal/ jégcsákánnyal és hágóvassal, különböző meredekségű lejtőkön.

    - biztosítástechnika havon/firnen. - gleccserjárás alapjai: bekötési módok, önmentés, társmentés

    - jégmászás alapjai: eszközök, standok, biztosítás

    - lavinapróbák, mentőeszközök, hóbarlang/iglu készítése, lavinagyakorlat

    A tanfolyamon elvégzett gyakorlatokról, elméleti előadásokról készített jelentést le kell adni az MHK-ban.

    5. Az UIAA igazolvány

    Az UIAA (Alpinista Szövetségek Nemzetközi Uniója) igazolványa a következő jogosultságokat biztosítja:

    a. A Tátrai Nemzeti Park területén a sziklautak beszállásának elérése céljából a jelzett turistautakról le lehet térni,

    b. Az UIAA tagországaiban az állami menedékházak 30-50%-os szállásköltség kedvezményt ad,

    c. Magyarországon az MHK gondozásában megjelenő Hegymászó c. kiadványhoz ingyenesen lehet hozzájutni,