Az alapfokú hegymászó vizsga vizsgakövetelményeinek kiegészítése

A hegymászás sem szakítható ki a mindannyiunkat körülvevő gyorsan változó világ forgatagából: évente jelennek meg új eszközök, kisebb, könnyebb és nagyobb teherbírású hagyományos felszerelések, új műszerek, laboratóriumok, amik segítségével korábbi elképzeléseinket a biztosítástechnika egyes elemeiről újra és újra felül kell bírálnunk, pontosítanunk. Ezen kívül minden nagyobb hegymászónemzetnek (német, francia, angol stb) saját stílusa, szokásrendszere alakult ki, hogy az azonosan, vagy megközelítően jó hegymászótechnikák közül miket tett magáévá. A tradíció, hatékonyság, biztonság különböző arányú keveréke különbözteti meg az egyes iskolákat. Magyarország természeti adottságai, és az ennek következtében csak csekély mértékben elterjedt hegymászás miatt nem tartozunk a hegymászást meghatározó nemzetek közé. Éppen ezért szükség van arra, hogy külföldi oktatói tanfolyamokon való részvételünk, a szakirodalom folyamatos követése és tapasztalataink megosztása révén közös elvárásokat fogalmazzunk meg a tanulókkal szemben, itthon is. A Hegymászó '95-ös összevont számában már megfogalmaztuk címpontokban az alapfokú vizsga követelményeit, de ezúttal pontos ajánlásokat is teszünk.

Az MHK vizsgabiztosok első értekezletén (jelen levők: Dékány Péter, Fiser András, Ferenci Miklós, Kiszely György, Ozsváth Attila, Rácz Zsolt, Sárközy András, Singer János) a következő minimális követelményrendszert fogadtuk el, ami alapján a vizsgáztatást értékeljük, ill. amilyen technikákat javaslunk vagy még elfogadunk:

Minden olyan hibáért, amiért a vizsgát meg kell állítani, mert esetlegesen egy súlyos balesetet eredményezhet, természetszerűleg bukás jár.

A vizsgaértékelési szempontok: (az ajánlott technikákat tudni kell, még akkor is, ha a jelölt inkább valamelyik elfogadott technikát alkalmazza! Az elfogadott technikákat nem kötelező tudni!)

1., Csomók, bekötések, közteselhelyezés a hevederen:

Továbbá:

Vizsgázni lehet csak beülőben vagy teljes testhevederzetben is, de a bekötési módok mindegyik formáját tudni kell!

Sisak viselése kötelező!

2., Standépítés, ön- és társbiztosítás

3., Közteshasználat

4., Ereszkedés

továbbá: A pruszikgyűrű lehet az ereszkedőgép alatt és felett is, de megfelelően kell tudni használni.

Kell tudni ereszkedni nem közvetlenül a földre, hanem függőstandba is.

5., Egyéb

Fiser András