A Magyar Hegy- és Sportmászó Szövetség

Gazdálkodási-Pénzügyi és Munkaügyi szabályzata


2001


1. A házipénztári pénzkezelés általános szabályai


A házipénztár fogalma
A házipénztár a Szövetség működéséhez szükséges készpénz és egyéb értékek forgalmának lebonyolítására és megőrzésére kijelölt helyiségrész, ahol a pénz megőrzésére és tárolására az előírt követelményeknek megfelelően lemez-, ill. páncélszekrény van.
A házipénztár biztonságos elhelyezéséért a Szövetség elnöke felelős.


A házipénztár pénzellátása
A Szövetség házipénztárában köteles kezelni a pénzintézetnél vezetett bankszámláról felvett, továbbá készpénzben a házipénztárba befizetett összegeket.
A házipénztárban idegen - más szervezetek és személyek - pénzét vagy értékét a Szövetség elnökének külön engedélyével szabad csak tárolni. Az idegen pénzt és értékeket elkülönítetten kell kezelni és nyilvántartani.
A banki egyszámláról készpénzellátmányt felvenni csak a pénzintézet által szabályozott módon és ezen szabályzatban foglalt előírások betartásával lehet.


Házipénztár keret
A házipénztárban tartható készpénz értékhatára 50 000 Ft. A készpénzkészlet tárolása kizárólag a páncélszekrényben történhet.
Pénztárkeret szempontjából az alábbiakat kell figyelembe venni:
A házipénztári záró pénzállomány keretének megállapításánál nem kell figyelembe venni a munkabérek és azzal azonos elbírálás alá tartozó összegek kifizetésének teljesítéséhez - a Szövetség elnökének engedélyével - az előző napon felvett és a következő munkanapokon kifizetésre kerülő összegeket. A munkabérek kifizetését megelőző napon gondoskodni kell a házipénztárban lévő - ily módon megnövekedett - készpénzkészlet fokozott biztonságáról.
A házipénztár kezelője csak valódi és forgalomban lévő pénzeket fogadhat el a befizetőtől és kifizetést is csak ilyen pénzben teljesíthet. Nem fogadható el hiányos, rongálódott, megcsonkult bankjegy, kivéve, ha teljes értékben beváltható. Nem fogadható el az olyan érme, amelyrol megállapítható, hogy nem a forgalomban természetes kopás következtében, hanem más ok miatt (pl. szándékos rongálás) vesztett súlyából vagy sérült meg.
Ha a pénztáros a neki átadott pénzek között hamis, vagy hamisítványnak látszó bankjegyet, érmét talál, azt fizetésként nem fogadhatja el. A bankjegyet vagy érmét vissza kell tartani, és a befizetőt jegyzőkönyvben meg kell hallgatni.
A hamis pénz átvételéről készült jegyzőkönyvet a pénzzel együtt át kell adni a pénzintézetnek.


2. A pénzkezeléssel kapcsolatos feladatok


A pénztáros kijelölésére a Szövetség elnöke illetékes.
A pénztárosi teendők ellátásával csak büntetlen előéletű, erkölcsi bizonyítvánnyal rendelkező személyt lehet megbízni.
Nem lehet pénztáros olyan személy aki az Ellenorző Testület tagja. Ezt a tényt a pénztárossal munkakörének elfoglalásakor írásban nyilatkozattal kell elismertetni.
A Szövetség házipénztárát a pénztáros teljes anyagi felelősséggel, önállóan kezeli. A pénz kezelésével megbízott személy fő feladata a pénztárban tartott készpénz kezelése és megőrzése.
A Szövetségnél a pénztárral kapcsolatos nyilvántartások, elszámolások, szigorú számadású nyomtatványok kezelése is a pénzkezeléssel megbízott személy feladata.
A pénztári bevételezést és kifizetést csak érvényesített, utalványozott okmány alapján lehet teljesíteni.
Utalványozók azok a személyek, akik a kiadások kifizetését, a bevételek beszedését elrendelhetik.
Az utalványozásra jogosultak nevét és aláírását a pénztár mellett ki kell függeszteni.
A pénztárt ellenőrizni kell. Meg kell vizsgálni az alapbizonylatokat abból a szempontból, hogy az előírt kellékeknek megfelelnek-e és a pénztári bizonylatok adatai megegyeznek-e az alapbizonylatok adataival, illetve a pénztárjelentés helyességének és a kimutatott pénzkészlet meglétének, egyezőségének ellenőrzése. Az ellenőr csak büntetlen előéletű személy lehet. A kiadási bizonylathoz minden esetben csatolni kell az utalványozott alapbizonylatot.


3. Készpénzkezelési műveletek a házipénztárban


Gondoskodni kell arról, hogy a házipénztárban az esedékes és várható kifizetések teljesítéséhez mindenkor megfelelő mennyiségű és címletű bankjegy, érme álljon rendelkezésre.


A pénzszállítás szabályai:
A pénznek a kifizetőhelyre történő szállításánál a következő szabályokat kell alkalmazni:

50 000 Ft-ig1 fő
50 000 - 100 000 Ft között2 fő
100 000 - 500 000 Ft között3 fő
500 000 - 2 000 000 Ft között3 fő
(akik közül 1 fő fegyveres)
2 000 000 Ft felettcsak arra hivatott pénzszállító szervezet

Ezen túlmenően, 100 000 Ft feletti összeget csak gépkocsival lehet szállítani!


A készpénzszállítók felelőssége:
A készpénz felvételével és szállításával megbízott dolgozók felelősek az általuk átvett készpénzért. A felelősségük addig tart, amíg tőlük a pénzt a házipénztárban át nem vették.


A házipénztár készpénzkészletének tárolási módja:
A Szövetség a házipénztárban lévő készpénz és értékek megőrzésére lemez-, illetve páncélszekrényt használ. A lemez-, ill. páncélszekrény kulcsát a pénztáros kezeli.
A pénztári kulcsok másod-, esetleg harmadpéldányát a Szövetség elnökének az eredeti kulcskezelők által lepecsételt és átírt, aláírásukkal ellátott zárt borítékban, biztonsági zárral felszerelt íróasztalában kell tárolni. Tilos a lemez-, ill. páncélszekrény eredeti, továbbá másolati kulcsát olyan helyen hagyni, ahol illetéktelen személy megtalálhatja.
A pénztáros, ha bármely ok miatt munkahelyérol távol marad, köteles a szóban forgó kulcsot, lepecsételt, leragasztott és átírt borítékban a Szövetség elnökjéhez eljuttatni. Ilyen esetben a Szövetség elnöke a pénz kezeléséről intézkedik.
A pénztár kulcsairól nyilvántartást kell vezetni, a nyilvántartásból mindig megállapítható kell legyen, hogy a kulcsok mikor, kinél vannak.
Ha a pénztári kulcs elveszett, eltört, vagy a zár elromlott, azt azonnal jelenteni kell a gazdálkodó szerv vezetőjének, aki a szükséges intézkedéseket megteszi.
A pénztári órák a munkaidő óráival azonosak.


4. Pénztári nyilvántartás vezetése


A pénztári bevételek és kiadások bizonylatolása:
A pénztári befizetésekről és kifizetésekről szabvány pénztári bizonylatot kell kiállítani.
A bizonylattömbök szigorú számadási kötelezettség alá vont nyomtatványok.
A bizonylatok felhasználásának ellenorzése érdekében csak folyamatos sorszámmal ellátott bizonylattömböket lehet felhasználásra kiadni. A pénztár be- és kifizetését az e célra szolgáló szabványnyomtatvány kitöltése után a pénztári jelentésbe fel kell vezetni.
A pénztárjelentés folyamatosan készül, havi zárással. A közbeeső időben csak ellenőrző zárás van.
A házipénztári befizetésekről bevételi pénztárbizonylatot kell kiállítani, tollal. A bizonylat minden rovatát értelemszerűen ki kell tölteni és a befizetővel alá kell íratni. Az alkalmazandó bizonylat B.Sz.ny. 318-102/v. nyomtatvány. A bevételi pénztárbizonylat első példánya a könyvelés bizonylata, melyhez csatolni kell a pénztári bevételezés alapbizonylatait. A bevételi pénztárbizonylat második példánya a "Nyugta", melyet a befizetonek kell átadni. A bevételi pénztárbizonylat harmadik példánya a tőpéldány, amely a tömbben marad.
Házipénztári kifizetésekről kiadási pénztárbizonylatot kell kiállítani, maradandó íróeszközzel. Valamennyi rovatát a bizonylatnak ki kell tölteni. Tévesen kitöltött rovatot áthúzással és föléírással javítunk.
Alkalmazandó bizonylat B.Sz.ny. 318-103. nyomtatvány. A pénztárkivételezési bizonylat kétpéldányos, melynek első példánya a könyvelés bizonylata a pénztári kifizetések alapbizonylatával együtt. Második példány a tőpéldány, a tömbben marad.
Pénztári kifizetéseknél meg kell állapítani, hogy a pénzt felvevő személy jogosult-e a pénzfelvételre. Ha a pénz felvételére nem az jelentkezik, akit illet, hanem megbízottat küld, a pénz csak szabályszerűen kiállított meghatalmazás ellenében fizethető ki.
Egy kiadási pénztárbizonylaton általában csak egy személy vehet át pénzt. Amennyiben több személy részére, egy pénztárbizonylattal történik a kifizetés, az átvevők aláírása a pénztári alapokmányon történik.
A pénztár be- és kivét bizonylatot a pénztárjelentésre kell felvezetni.
Alkalmazandó pénztárbizonylat a B.Sz.ny. 13-20. rsz. nyomtatvány. A pénztárjelentés két példányban készül. Az első példány a mellékletekkel együtt a könyvelés példánya, a második példány a tömbben marad.
Munkabérfizetéskor csak a kifizetendő (nettó) munkabér helyezhető kiadásba a pénztárból.
Ha a dolgozó bérfizetés napján távol van és a bérének átvételére másnak meghatalmazást nem adott, a bérfizetést követő második munkanapon banki postautalványon el lehet küldeni címére. A dolgozó által fel nem vett munkabért a pénztárba vissza kell vételezni és fel nem vett bérként kell nyilvántartani.
Elszámolásra pénz csak az alábbi célokra adható:

Az elszámolásra kiadott költség nem haladhatja meg a cél eléréséhez szükséges mértéket.
Elszámolásra pénzt csak személyre szólóan az arra feljogosított személyek utalványozása alapján lehet kifizetni. A meghatározott célra felvett összeg elszámolásának véghatárideje 30 nap.
Az elszámolás módja mindig bruttó módon történik, tehát az elszámolandó összeget nem lehet az esetlegesen felvételre kerülő összegbe beszámítani.
Az elszámolásra kiadott összegekrol nyilvántartást kell vezetni, melynek a következo adatokat kell tartalmaznia: Ha az elszámolásra kötelezett a kituzött véghatáridőig nem számol el, a pénztáros köteles azt a Szövetség elnökének haladéktalanul jelezni.
A házipénztár ügyvitelében alkalmazott szigorú számadású nyomtatványok nyilvántartásával és ügykezelésével kapcsolatban a számvitel bizonylati rendjéről szóló 24/1995. (XI. 22.) PM r. előírásainak megfelelően kell eljárni.


Szigorú számadású nyomtatványok nyilvántartása::
Az alábbiakban felsorolt - sorszámmal ellátott - felhasználatlan nyomtatványokat kell szigorú számadású nyomtatványként kezelni:

A készpénzcsekket a pénzintézet bocsátja ki, az általa vezetett számláról történő összegek felvételére. A csekket egy példányban mindennemű javítás nélkül kell kiállítani.
Ha a kiállításkor elírás történik, a készpénzcsekket keresztben történő áthúzással és "Rontott" szóval át kell írni.
A készpénzcsekk nyilvántartásának a következo adatokat kell tartalmazni: A készpénzcsekkhez hasonlóan az elszámolási utalványról is nyilvántartást kell vezetni.
Az elszámolási utalvány nyilvántartásának az alábbi adatokat kell tartalmaznia: A Szövetség bankszámlájának megszüntetése esetén a felhasználatlanul maradt csekk-utalványfüzeteket (űrlapokat) a bankszámlát vezető pénzintézetnek vissza kell juttatni.



Dr Nagy Sándor s.k.
elnök