43. Sárgatorony.


A Sárgatorony a Középorom felé mérsékelten lejt a közöttük fekvő Középoromcsorbához, míg a Sárgapadhoz rendkívül meredeken törik alá. A Kisnyereghágóvölgy oldalán a Középorom és Sárgatorony közös talapzatot képező falból nőnek ki, ellenben a Nagytarpataki völgy felől a közöttük levő csorbához felhúzódó hatalmas, mély szakadék erről az oldalról igen határozottan elkülöníti egymástól e két csúcs tömegét. Az 1:25000 katonai térképen 2355 m-el jelölt orom tévesen van a Sárgatorony nevével ellátva. Ez a magassági adat a Dőricsúcsra vonatkozik. A Sárgatorony megmászását rendszerint a Középoroméval kötik össze; magában csak ritkán látogatják meg.
Első megmászója dr. K. Bröckelmann, ifj. Hunsdorfer J. vezetővel, 1900 augusztus 2-án.


1. Délkeleti gerinc (a Középoromcsorbából).
Könnyű.
Télen: (megjegyzés nélkül).

A Középoromcsorbából helyenként elég keskeny, de jóllépcsőzött s egész könnyű gerinc visz fel a csúcsra (15 p.).
(Dr. K. Bröckelmann, ifj. Hunsdorfer J. vezetővel, 1900 VIII. 2.)


2. Északi fal (a Kisnyereghágóvölgyből).
Nehéz és kitett mászás.

A Térymenedékházból a Kisnyereghágóvölgyecskébe. A Középorom és Sárgatorony hegytömegei északi falának tövében törmeléken (esetleg havon) a Sárgapadtól lehúzodó szakadék torkollatának tartunk.
Beszállás a falba e szakadék torkollatánál, balra egy fehér törésű sziklánál. Egy függélyes, szűk kéményben nehezen fel, majd több kisebb nyitott kéményben fel egy kényelmesebb padra. Tovább egyenesen a csúcs irányában, helyenként nehezebb falacskákat győzve le, az egész fal felemagasságáig. Minthogy a további egyenes felhatolás nagy nehézségekbe ütköznék kissé balra tartva, jófogású falacskákon és nyitott kéményekben mászunk tovább fel, a DK gerincet 15 lépésnyire a csúcstól érve el. (A beszállástól 11/4 ó.)
(Andrejkovics K., 1921 VIII. 5.)


3. Északnyugati gerinc (a Sárgapadról).
Nehéz, kitett, gyönyörű túra.

A Sárgapadról laza kőtömbökön a gerinc legalsó letörését képező, feltűnő piros zuzmóval borított sima áthajló kőlap alá. Ez alatt balra át a kőlap sarka mögé. A túloldalon jó állás. Meredek sziklán jobbra fel a gerincétre, amelyet a sima kőlap felett egy kis térséget képező kiugráson érünk el. Tovább egyenesen az élen, majd egy rövid vályúban balról meredeken fel a következő lépcsőfokra. Itt négy méter oldalmenet jobbra egy keskeny kéményhez s ebben részben tólódva és terpeszkedve (igen megerőltető és nehéz) néhány beékelt kőtömbön át vissza a gerincélre. (A gerinc e legnehezebb helye jóval könnyebben megkerülhető, ha az oldalmenetet jobbra még 4-5 méterrel folytatjuk. Itt a gerincfalat egy alagútszerű hasadás töri át. Ezen átbújunk a gerincnek a Kistarpataki völgy felé eső oldalára s az innenső sziklákon kapaszkodunk fel a gerincélre.) Ezzel a gerinc meredek letörése le van győzve. Tovább meglehetős vízszintesen egymás mögött több apró gerinccsücsök következik, amelyeket az élen mászunk végig. Majd egy merész tőalakú gerinctorony következik, melyet balról megkerülünk, amennyiben a keleti oldalon egy igen keskeny repedésben leereszkedünk egy rövid párkányig, amely visszavezet a gerinctű mögötti csorbába. A következő, három lépcsőből álló, éles és meredek tornyot szorosan az élen másszuk meg. A következő csücsökre eleinte balról, szorosan az él alatt mászunk egy vályúban; ahol ez megszűnik, egy szabadon fekvő kőtömbnél átlépés jobbra és tovább az élen a csücsökre és a mögötte lévő jelentéktelen bevágásba. Ebből egész rövid oldalmenet jobbra egy sima kőlap alatt és egy kurta, lapos hasadéktan balra vissza az élre. Lépcsőzetes sziklákon balra az éltől, majd magán az élen tovább. (E helyhez balról törmelékes vályú húzódik a hegyfalban.) Rövid oldalmenet jobbra egy áthajló boltozat alatt, aztán balra egy könnyű kőlapon fel. Egy törmelékszalag ferdén jobbra felvezet s végül néhány métert sziklatömbökön a Sárgatoronyra (11/2-2 ó.).
(Komarnicki Gy., Laufer I. és dr. A. Martin, 1908 IX. 1.)


4. Délnyugati gerinc (a Nagytarpataki völgyből).
Alsó részében nehéz, fentebb erősen füves gerinc.

A Sárgatorony DNy irányban - a Nagytarpataki völgy felé - egy meredeken aláeső gerincnyúlványt bocsát ki magából, amely a Sárgapadról és a Középoromcsorbából aláhúzódó szakadékokat választja el egymástól. Az előbbihez igen meredek oldalfallal törik le, míg az utóbbi felé eső oldala lejtősebb.
A Nagytarpataki völgyből a Középorom és a Vadászlejtőtorony tömegei közott a Vadászlejtőhöz felhúzódó keskeny teknőben fel (cserkészösvény), míg az ismét kiszélesedik (57. fej. 1). A nagy szerpentinekben a Vadászlejtőre továbbvezető ösvényt jobbra elhagyva, omladékon, füvön a DNy gerinc alsó folytatását képező széles füves háthoz s ezen fel a sziklás gerinc tulajdonképen kezdetéhez. Ez a füves alapzatból egy balra néző, fettünő sárgás falletöréssel kezdődik. A letörés alá vezető füves élről, szorosan a fal mentén egy jobbra emelkedő kőlap élén ferdén jobbra fel, aztán a sarok mögött oldalmenet tovább jobbra az itt a gerinc két bordája közt bevágódó vályúba. Ebbén kőtáblákon kb. 25 métert fel, aztán a táblák közt vízszintes oldalmenet balra az élhez (nehéz), amelyet egy nagy tömbnél érünk el. A felettünk feltörő lépcső megkerülése végett kissé jobbra ki s ívben balra vissza a gerinc magaslatára. A gerincél tömbjein rövid mászás után az első gerincbütyökre. A mögötte levő bemetszésből (jobbról füves vályú húzódik ide fel) 10 métert jobbra ki s egy, füves, keskeny vályúban ferdén balra vissza a gerinc magaslatára. Innen hosszú darabon át a gerincél könnyű tömbjein egy táblás felszökésig. Balról egy fallépcsőn fel, aztán a obboldalon egy átboltozott kőlapon át végigcsúszva, még néhány táblás lépcsőn fei a letörés tetejére. Tovább ismét hosszú darabon könnyű gerinc. Egy újabb toronyszerű magas felszökés alatt a jobboldalon egy füves vályúban (a torony és egy jobbra levő borda között) fel s füves lépcsökön oldalt fel a torony magaslatára. Vízszintes gerincdarab után a csúcstömb alatti utolsó felszökéshez érünk. Erre szép táblás lépcsőkön egyenesen fel (30 m). A mögötte levő kis bemetszésből - a csúcstömbnek meredeken felszökő éle alatt - kissé jobbra ki egy rövid vályúhoz s ezután füvön oldalt (balra) vissza a gerinc magaslatára, amel et a letörés felett érünk el. Tovább az élen a közeli csúcsra. (A beszállástól 3 ó.)
(Dr. Komarnicki Gy. és R. 1912 VI. 29.)