33. Hócsúcs (kb. 2445 m).


A Hócsúcs a Jégvölgyi csúcsból északkeleti irányban a Jégvölgyi csorbához ereszkedő gerincnek alsó részében emelkedik. Alárendelt jelentőségű orom, amely azonban úgy az Öttó felől, mint a hegység északi oldaláról is jól felismerhető délnyugat felé röviden lemetszett s szinte erre dőlni látszó alakjáról. A csúcstól délnyugatra közvetlenül a csúcstömb tövében fekvő Felső Jégvölgyi csorba a Jégvölgyi csúcstól, északkeletre pedig a Jégvölgyi csorba a Zöldtavi csúcstól valasztja el. A Hócsúcsból északra egy oldalgerinc ágazik ki, amely a Feketetavi tornyokat viseli magán.
Első megmászói: Z. Klemensiewiez és R. Kordys 1907 augusztus 28.-án.
Télen: Az Öttótól az ÉK gerincben levő mély csorbára (lásd a 32. fej. alatti jegyzetet), erről az északi oldalon lehúzódó folyosóban addig le, míg a 33. fej. 4 úton folytathatjuk utunkat a csúcsra.


1. A Felső Jégvölgyi csorbából (délnyugatról).
Megléhetős nehéz és kitett.

A csorbából rövid, könnyű gerinc visz fel a kiszélesedő csúcstömb meredek, sima fala alá. A fal tövében fekvő kis törmetéktérségről rövid vályúban jobbra fel a csúcstömegből az Öttó felé kiugró borda vállára: Innen kb. 10 m hosszú, vízszintes párkány visz ki az Öttő felé tekintő falba: A párkány túlsó végéről egy sarok körül kell áttolódnunk, azután törékeny kőzetű, majd táblás falon kb. 15 métert egyenest felmászva, néhány lépésnyire a csúcstól, ennek északkeleti tetőélére jutunk ki (20 p.).
(Z. Klemensiewicz és R. Kordys 1907 VIII. 28.)


2. Déli fal (az Öttótól).
Alsó részében a törékeny kőzet miatt kellemetlen, felső részében nehéz mászás.

Beszállás a falba kissé jobbra a csúcs esésvonalától, ott ahol a törmelék (hó) a légmagasabban nyúlik a fal sziklái közé. Könnyű, de törékeny sziklákon - a csúcstarajról lehúzódó függélyes repedés irányában - fel a csúcstömb alá. Szorosan a csúcstömb falának tövében füves padon 12 m oldalmenet balra, azután igen meredek, rossz rétegeződésű sziklákon - fent egy kéményszerű szögellés felhasználásával - 30 métert fel. A kimászás a kémény feletti kis állóhelyre igen nehéz. Innen 10 m oldalmenet balra a faltól elálló bordához s ezen, majd jobbra tőle egy kötélhosszat egyenesen fel a csúcs ÉK tetőéléhez, amelyet csúcs legmagasabb pontjától közvetlenül jobbra érünk el. (A beszállástól 3/4 ó.)
(Hefty Gy. A., Wiegandt A. és Zuber O. 1922 VII. 23.)


3. Északkeleti gérinc (a Jégvölgyi csorbából).
Nehéz, érdekes gerincmászás.

A csorbából szorosan jobbra az éltől meredeken fel a felszökés tetejére. Innen a gerinc csücskéi eleintén könnyűk, kicsinyek és meg is kerülhetők: Nemsokára egy meredek, táblás torony zárja el a gerincet. Erre egyenest az élen nehéz mászással fel. A toronyről - szorosan jobbra túloldali letörésétől - lefélé hajló, táblás lépcsőkön le az északi oldálba s pár lépéssel oldalt be a torony mögötti csorbába. Innen meredeken fel a gerincfolytatásra, amely, egy darabig vízszintesen húzódik tova, hogy ezután ismét meredeken vigyen fel a csúcstömb előtt a gerincből kiemelkedő hatalmas, karcsú toronyra. Erről túloldalt fogazott, igen meredek gerincletörésen le egy nagyon mély csorbába.

(E csorbához a Javorinai Feketetó völgyének felső katlandból egy hosszú keskeny hófolyosó, az Öttó katlanából egy sziklás-füves vályú visz fel; lásd a 32. fejezet alatti jegyzetet.]
A csorba túloldalán széles, merédekfallal tör fel a Hócsúcs csúcstömege. A csorbából a falon kb. 8 métert egyenesen fel, aztán rossz rétegeződésű támpontokon rövid oldalmenet jobbra egy párkány kezdetéhez, amely tovább ferdén jobbra emelkedve, a csúcsgerinc füves, tömbös felső részére vezet fel. A széles gerincen nehézség nélkül tovább; végül még éles gerincrész, amely után elérjük a csúcsot (21/4 ó.).
(Z. Klemensiewicz és R. Kordys 1907 VIII. 27. és 28.)


4. A Jégvölgyi csorbából a gerinc megkerülésével.
Az utolsó, kitett gerincrészlet kivételével könnyű; a csúcs legkönnyebbik útja.

A Jégvölgyi csorbából az északi oldalon balra kivezető, gyengén ereszkedő, keskeny párkányt követve, majd törmelékes padokon folytatva a még mindig kevés magasságvesztességgel egybekötött oldalmenetet, ama keskeny, jellegzetes - többnyire hóval telt - folyosónak tartunk, amely a hegyoldalban a Hócsúcs ÉK gerincének egy élesen bemetszett, balról egy karcsú torony által határolt, keskeny csorbájához húzódik fel. Alkalmas ponton (a Jégvölgy csorbánál kb. 30 méterrel mélyebben) keresztezve a folyosót, az ennek túlsó oldalán (tőle jobbra) a Hócsúcs felé emelkedő széles törmelékes lejtőn megyünk felfelé. Ezen végül az ÉK gerincnek és a Feketetavi tornyok felől jövő É gerincnek találkozási pontjához jutunk. Innen a hirtelen élessé váló gerincen tovább (kitett), amely - délnyugati irányban - gyengé emelkedéssel visz át a közeli csúcshoz (3/4 ó.).


5. Északi gerinc.
Könnyű.

A Hócsúcs és a Nagy Feketetavi torony között fekvő gerinccsorbát (kb. 2315 m) ahol a Hócsúcsnak szorosabb értelemben vett északi gerince kezdődik, elérhetjük:

a) A Javorinai Feketetó völgyének a Jégvölgyi csorba alatt fekvő felső katlanából (keletről).
A Jégvölgyi csorba alá felhúzódó völgyágból (32. fej. 2) igen meredek, többnyre hóval telt, mély folyosó vezet fel az említett csorbára. Eleinte magában a folyosóban, majd annak jobboldalán, kellemetlen fűpadokon és falacskákon fel a csorbára.

b) A Nagy Feketetavi torony felől,
ennek déli gerincén : 34. fej. III. 2.

A csorba felett hatalmas meredek toronnyal kezdődik a Hócsúcs É gerince. E tornyot jobbról megkerüljük, amennyiben nyugati oldalában - emelkedő párkányokon - átvágunk a mögötte (tőle délre) fekvő gerinccsorbához. (A torony át is mászható; időtrabló és meglehetős nehéz.) Innen menedékesen ernelkedő hátként folytatódik a gerinc. Egyhangú gerincvándorlással haladunk rajta tovább - könnyű lépcsőkön és tömbökön - egészen a Hócsúcs ÉK főgerincéig, amelybe az általunk követett É gerinc végül beletorkollik. Az éles főgerincen jobbra - a közeli csúcsra. (A gerinc kezdetétől 3/4 ó.)
(Grósz A. és Votisky Z. 1912 VII. 13.)