221. Koziacsorba (kb. 2140 m).


A Koziacsorba a Zamarła Turnia (Ny) és a Kozie Czuby (K) között fekszik. A Czarny Staw G±sienicowy katlana és a Pusta Dolinka közt képez átjárót.
A hágón első ízben keltek át: Dr. T. és L. Chałubinski és A. Surzycki, id. Sz. Tatar, J. és W. Roj és W. Slimak vezetőkkel 1875 körül.


1. A Czarny Staw G±sienicowy katlanából (északról).
Könnyű.
Télen: Mindkét oldalról magában a csorbához felhúzódó szakadék medrében.

A Czarny Stawtól a Zawratra vezető ösvényen a Zmarzły Stawig (217. fej. 2; 40 p.). Az utóbbi tó mögött omladéklejtőn a Zamarła Turnia felé tartunk, majd ennek sziklái alatt balra kanyarodva, a Kozie Czuby és a Zamarła Turnia falai között a Koziacsorbához felhúzódó havas-törmelékes szakadékhoz jutunk. A szakadéknak eleinte jobboldali sziklalépcsőin mászunk, majd kevéssel a csorba alatt keresztezve a szakadékot, a baloldali törékeny sziklákon, végül törmeléken elérjük a csorbát (11/4 ó.).


2. A Pusta Dolinkából (délről).
Könnyű.
Télen: Mindkét oldalról magában a csorbához felhúzódó szakadék medrében.

A Lengyel Öttó völgyének egyik mellékágát képező Pusta Dolinka katlanába úgy jutunk, hogy a Wielki Stawtól a Zawratra vezető ösvényt (217. fej. 1) addig követjük, míg az ösvény - a völgybe előugró Koło tövében - meredekebben kapaszkodni kezd. Innen jobbra letérve az ösvényről, az omladékos lejtőn úttalanul megyünk fel a Pusta Dolinkának a Koło (bal) és a Kozi Wierch (jobb) között látható kijáratához.
A Pusta Dolinkának törmelékkel borított sivár katlanában fel a Koziacsorbáról lehúzódó mély és keskeny szakadék alá. Végig magában e havas-törmelékes szakadékban mehetünk fel a csorbára, ami ugyan egészen könnyű, de fárasztó. Kényelmesebb, ha a szakadéktól jobbra eső sziklákon mászunk fel, amelyeken az alábbi útvonalos érjük el a hágót:
A szakadék beiárata alatt ama mellékvályúnak fordulunk, amely a szakadékot jobbról kísérő - már a Kozie Czuby tömegéhez tartozó - borda szikláiba vágódik. Eleinte e mellékvályú törmelékes aljában, azután annak jobboldali szikláin (vaskampók) rézsút jobbra fel egy vashágcsóhoz, amely - egy igen meredek falacskán átsegítve - az említett bordában fekvő kis csorbára juttat. Innen füves lépcsőkön fel a második vashágcsóhoz, amelynek segélyével áthajló sziklák alatt húzódó szögellést győzünk le. A szakadék felé letörő falak között tovább fel kevéssel a hágó magassága alá, azután élesen balra kanyarodva, párkányokon és törmeléken át a hágónyíláshoz (3/4 ó.).