218. Mały Kozi Wierch (kb. 2234 m).


A Zawrattól keletre emelkedő, elnyúlt élű hegyorom a Mały Kozi Wierch (Kis Kozi Wierch). Az említett hágó a ¦winica tömegétől, a keletre szomszédos Zamarła Turniától pedig a Zmarzłacsorba választja el. A csúcsból délre, a Lengyel Öttó völgye felé rövid oldalgerinc ágazik ki, amelynek végén a Koło (2104 m) púpja emelkedik. A Sas út (240. fej.) a Mały Kozi Wierchen ennek 1 és 3 útján visz át.


1. Nyugati gerinc (a Zawratról).
Igen könnyű; a legjobb útvonal.
Télen: Megjegyzés nélkül.

A hágóból könnyű, tömbökből áltó gerinc vezet egy előpúpon át az oromra (15 p.).


2. Északi fal (a Zmarzły Staw katlanából).
Alsó részében igen nehéz, érdekes mászótúra.

A Zmarzły Stawtól a Zawratra vezető ösvényről (217. fej. 2) - kevéssel a sziklafalak elérése előtt - balra letérve, ama jól látható, igen meredek szakadék bejáratának tartunk, amely mélyen vágódik bele a Mały Kozi Wierch széles északi falába. E szakadék alsó részében meredek havon, vagy pedig a hó és a jobboldali szakadékfal közötti rianás felhasználásával haladunk felfelé, miközben egy meredek, nedves sziklalépcsőt kell legyőznünk. Feljebb a szakadéknak főletöréséhez érünk, amely három elég magas, részben áthajló lépcsőben épül fel. E fallépeseket - melyek közül a középső a legnehezebbik - baloldalukon győzzük le. Az ezután egy darabig könnyebbé váló szakadék csakhamar kettéágazik. A bal szakadékágat követjük, itt is a hó és a (baloldali) szakadékfal közötti rianás felhasználásával hatolva fel. Néhány alacsonyabb sziklalépcső után a szűkülő szakadék megint egy magas, áthajló letörést alkot, amelyet balról kerülünk meg. A szakadék folytatása jelentékenyen könnyebbé válik, azonban e részében is még több meredek lépcsőt állít utunkba. A szakadék e felső része a szakadékot balról kisérá bordán fekvő kis csorbára juttat. (Az ettől balra húzódó vályúban, amelyben a 3 út jön fel, megpillantjuk ennek vassodronyait.) A csorbából - egy párkányszerű alakulat felhasználásával - rézsút jobbra felfelé tartva, három kötélhossznyi mászással egyenest a csúcsra jutunk. (A beszállástól 2 ó.)
(S. K. Zaremba és A. Szczepański 1926 VII. 25.)


3. A Zmarzłacsorbából a gerinc megkerülésével (keletről).
Könnyű.

A csorbából néhány métert lemegyünk az északi oldalba, azután folyton kevéssel a keleti gerinc magaslata alatt füves lépesőkön rézsút jobbra emelkedve (néhány vaskampó), végül vízszintes párkányon jobbra áttraverzálunk egy keskeny, törékeny kőzetű vályúhoz (benne vassodrony), amely egyenesen felvisz a csúcs és a vele (kelet felé) szomszédos gerincbütyök közötti kis gerinecsorbába. A csorbából néhány lépcsőn jobbra a csúcsra (30 p.).
(W. Gadowski, K. Bachleda vezetővel 1904 VI. 20.)


4. A Pusta Dolinkából (délkeletről).
Könnyű, de meredek.

A Lengyel Öttó völgyének egyik mellékágát képező Pusta Dolinkából (221. fej. 2) szorosan balra a csúcs alatt simán leszakadó falrészlettől, magas, táblás lépcsőkön - kissé jobbra tartva - fel a déli gerincre, amelyet kevéssel a csúcs alatt érünk el s a füves gerincen a csúcsra (a beszállástól 20 p.).
(W. Gadowski és társai 1902 körül.)


5. Gerincátmenet a Koło felől (déli gerinc).
Igen könnyű.
Télen: Megjegyzés nélkül.

A Koło-ról, amely a Lengyel Öttó völgyéből a Zawratra vezető ösvényről (217. fej. 1) nyugati oldalán füves lépcsőkön nehézség nélkül érhető el, széles füves gerinc visz át a Mały Kozi Wierchre.
(J. Chmielowski és M. Kulikowski 1895 VII. 12.)

[A gerinc közepében fekvő nyergen egész könnyű az átkelés a Pusta Dolinkából a Zadni Staw pod Kołem katlanába.]