18. Pawlikowski-rés (kb.2562 m).

Hüvelyk Matyi (kb. 2577 m).


A Térycsúcs és a Fecsketorony között fekvő gerincbemetszés. A csorbából a Hüvelyk Matyi karcsú sziklatűje nő ki, amely a csorbát ekkép két nyílásra osztja. Ezek közül az északnyugati - a Térycsúcs és a Hüvelyk Matyi között fekvő - hágónyílás a tutajdonképeni átkelési pont. Hogy az egyik hágónyílásból a másikba átkerülhessünk, a Hüvelyk Matyit a zöldtavi oldalon keskeny, de jól járható párkányokon meg kell kerülni. Mint átjáró a Pawlikowski-rés nem bír gyakorlati jelentőséggel. Főleg csak a szomszédos ormok megközelítésére használják. E szempontból az öttavi oldala mint a valamivel könnyebb, a zöldtavi oldala pedig mint a tájilag nagyobbszerű feljáró jön tekintetbe.


1. Az Öttó katlanából (nyugatról).
Ha a csorbához vezető szakadékban hó fekszik, megerőltető és a havonjárásban gyakorlottságot igénylő út.
Télen: (megjegyzés nélkül).

A Térymenedékházból a völgy keleti oldalán füvön s omladékon ama szakadék bejáratához, amely a Térycsúcs és a Fecsketorony hegtömegei között mélyen bevágódva, Pawlikowski-réshez húzódik fel. E szakadekban visz fel az út a csorbára. A szakadék járhatósága igen függ a viszonyoktól - vajon mennyire tölti ki hó - azonban mindenképen sok nehézséggel jár. Ahol nincs benne hó, ott törmelékes az alja, teljesen azonban nyár végén sem hómentes. A szakadéknak különösen a középső része igen meredek és szűk. Kevéssel a gerinc alatt a szakadék kettéágazik. A baloldali főág egyenesen felvisz az ÉNy hágónyílásra. [A meredek fallépcsővel kezdődő, kevésbbé kifejezett jobb ág a DK hágónyílásra torkollik.] A Térymenedékháztól 21/2 ó.
(L. Chałubiński és Dr. H. Hojer, W. Bukowski, J. Roj és J. Sobczak vezetőkkel 1881 VIII. 23.)


2. A Zöldtótól (keletről).
Két - felső részükben egyező - útvonal.
Tájilag nagyszerű útvonalak. A mászás kissé nehéz és a kőzet törékenysége miatt óvatosságot igényel.

(a Zöldtótól 31/2 ó.).

2.1. A Rézpadkatlanból.

A Zöldtótól a Nagy Papiruszvölgybe: 13 fej. 2.
Mindjárt ennek kezdetén, a Fecsketorony meredeken letörő nyúlványának tövében balra átkerülünk a Lomnici csúcs (bal) és a Fecsketorony (jobb) tömegei által közrefogott Rézpadkatlanhoz, amelyet hosszú - az említett két csúcsot összekötő gerinchez meredeken emelkedő - hólejtő tölt ki. A havon addig fel, míg a Fecsketoronynak a hólejtőt jobbról kísérő faltömegben egy szakadék nyílik. A törékeny kőzetű, részben törmelékes szakadékban fel, amely gyengén jobbra kanyarodva, a Fecsketoronynak (Térycsúcsnak) északkeleti oldalaban már jelentékeny magasságban fekvő nagy, lejtős törmelékmezőre visz ki. E szakadék folytatásaként a Fecsketorony és a Térycsúcs csúcstömegei közöti mélyen bevágott, igen omlatag kőzetű folyosó húzódik fel a Pawlikowski-réshez; e folyosót követve, a csorba ÉNy nyílására jutunk.
(J. Pawlikowski, M. és J. Sieczka vezetőkkel 1881 VIII. 8.)


2.2 Egyenesen északkeletről.

A Zöldtótól a 17. fej. 4 alatt leírt úton, az ott említett - a Térycsúcs északkeleti oldalában fekvő - lejtős törmelékmezőre, honnan balra áttraverzálhatunk a Pawlikowski-réshez felhúzódó folyosóba. Ebben tovább - mint jelen fejezet 2.1 alant - a csorbára.


Hüvelyk Matyi (kb. 2577 m).


A Pawlikowski-résben álló kb. 15 m magas sziklatű elérhető:

1. Az ÉNy hágónyílásból a zöldtavi oldalon egy padon pár lépést kitraverzálva, oldalt felkapaszkodunk az északi gerinc alsó lépcsőjére s innen tovább szorosan az élen a toronyra.
(Dőri Gy., 1901 VII. 17.)

2. A DK hágónyílásból meredek hasadék visz fel a toronyra.
(Grósz A., 1910 VIII. 2.)