146. Békástavi hágó (kb. 2260 m).


Az Ökörhát vonulatának végén emelkedő Simontorony (Ny) és a Tengerszemcsúcs (K) között fekszik a Békástavi hágó, amely úgy a Menguszfalvi Békástavak, mint a Tengerszem katlanából nézve, mint az e völgyeket egymástól elválasztó gerincvonulatnak legmélyebb bemetszése, azonnal szembetűnik. A Menguszfalvi völgy és a Halastó között a legrövidebb s legalacsonyabb átjáró, de csak teljesen gyakorlottak által használható, annál is inkább, mert északi oldala - a kőzet rendkívüli törékenysége s kőhullás miatt - veszélyes. E hátránytól eltekintve, igen érdekes túra. Átmeneti pontul nem maga a legmélyebb keskeny hágóbemetszés szolgál, hanem a keletre (a Tengerszemcsúcs oldalán) közvetlenül felette, kb. 12 méterrel magasabban fekvő gerinctérség. A hágón elsőízben kelt át: Lorenz V., Ruman J. vezetővel 1875 augusztus 22-én.


1. A Menguszfalvi völgyből (délről).
Kissé nehéz.
Télen: Csak erősen tartó biztos hónál.

A Poprádi tótól a Békástavakhoz: lásd 132. fej. 1.- (11/4 ó.).
A Békástavaktól a Békástavi hágó irányában széles omladéklejtő húzódik fel, amely felfelé mindinkább keskenyedve, végül kétoldalt falak által közrefogva, szakadékszerűen csúcsosodik bele a keskeny hágóbemetszés alatti falba. A végső, szakadékszerű részt jobbról kísérő fal - tompa sarkot alkotva - a Békástavakkal szembe néző fallépcsőbe megy át, amely felett - felemagasságban az alsó omladéklejtő és a gerinc magaslata között - törmelékes pad fekszik.
A Békéstavak mögött elhagyva a Hunfalvyhágóra vezető ösvényt, a Békástavi hágó irányában húzódó omladéklejtő jobboldalán az említett, veleink szembe tekintő fallépcsőnek tartunk. Alája érve jobbra fordulunk s a faltól rézsút jobbra emelkedő rövid törmelékes sziklafolyosóba kapaszkodhatunk fel, amely felvisz a felső törmelékpadra. Ezen kissé balra tartva, a gerincről leszakadó falban egyenesen felhúzódó meredek sziklavályúhoz jutunk. Ebben keveset fel, majd ahol boltozatszerűen bezáródik, jobbra áttolódunk a vályút határoló bordán és a vályú jobboldali meredek ágát követjük. Ebből legfelül balra kimászva, egy kevéssé hajlott óriási kőtáblára jutunk. Ezt a gerinc fala mentén vízszintesen balra keresztezzük s a tábla túlsó szélén átkanyarodva a fal sarkán, mögötte a gerinc magaslatán levő ama fűtérségre jutunk, amely a gerinc átmeneti pontjául szolgál és közvetlenül a legmélyebb bemetszés felett (ettől keletre) fekszik. (A Poprádi tótól 21/2 óra.)

Egyenest délről.
A déli oldalról egyenest a legmélyebb bemetszésbe is feljuthatunk. A Békéstavak mögött végig követjük az omladéklejtőt, amely legfelül keskenyedve, a hágóbemetszés alatti falba csúcsosodik bele. A szakadék felső végéből, annak mintegy folytatása gyanánt, a meredek falban keskeny, kéményszerű hasadék húzódik egyenesen fel a hágó bemetszéséhez. A kéményben igen nehéz mászással fel a csorbára. A hágó felett a keleti oldalon függőlegesen szökik fel a gerinc, a körülbelül 12 méterrel feljebb az átmeneti pontul szolgáló térséghez. Hogy ezt elérjük, a csorbából néhány, lépést kitérünk az északi oldalba, melyben meredek, ferde, törékeny kőzetű hasadék visz fel (nehéz) az említett térségre.
Igen nehéz gyakorlati jelentőséggel nem bíró út.
(M. Mondet, Virág Á. és Kiss J. 1910 VI. 19).]


2. A Halastótól (északról).
Kissé nehéz és a rendkívül törékeny kőzet, valamint a kőhullás miatt veszélyes út.

A Halastótól a Tengerszemhez 50 perc. - A Tengerszemtől követjük a Tengerszemcsúcsra vezető utat (133. fej. 4) a felső völgykatlan törmelékmezőire, a Tengerszemcsúcs útjának felső részét képező sziklaborda kezdetének közvetlen közeléig. Itt egyenesen a Békástavi hágó alatt állunk (a Halastótól 23/4 ó.).
A hágó bemetszéséből igen vad, szűk szakadék húzódik le. A felmenet a hágóra az e szakadékot balról határoló pillér szikláin történik.
Kb. 50 méterrel a Tengerszemcsúcs említett sziklabordájának kezdete alatt keresztezzük a hólejtőt a beszálláshoz, amely a hágó esésvonalától meglehetősen balra fekszik. Az egyébként meredeken letörő pillér bal oldalfelülete a balról függélyesen ráereszkedő fallal (a Tengerszemcsúcs nyugati gerincének oldalfala) egy rézsút jobbra erősen emelkedő, helyenként sekély vályúvá alakuló szögellést alkot. Ennek rendkívül törékeny, lépcsőzetes szikláin (folyton szorosan a baloldali függélyes fal mentén) mászva felfelé, a pillérnek kb. felemagasságában levő erkélyszerű térségre jutunk, honnan túloldalt lepillantunk a csorbából leereszkedő vad szakadékba.
A térség felett sima meredek fallépcső emelkedik, melyet egy rézsút balra húzódó sekély repedés segélyével győzünk le. A repedés felett rendkívül törékeny lépcsőkön mászunk tovább egy párkányig, amely felett áthajolnak a sziklák. A párkányon kissé jobbra térve, végül egy rövid, meredek kéményben jobbról feljutunk a gerinc magaslatán fekvő ama térségre, amely a gerinc átmeneti pontjául szolgál (a beszállástól 1 ó.).