122. Ganekrés (kb. 2390 m).


A Ganekrés a Ganek (ÉNy) és a Rumancsúcs (DK) között fekvő mély gerincnyílás. A csorbát a közepében emelkedő kis tornyocska két nyílásra osztja, amelyek közül az északnyugati - a Ganek oldalán fekvő - a tulajdonképeni (legmélyebb) hágóbemetszés. Az egyik hágónyílásból a másikba a kettejöket elválasztó tornyocska átmászásával (könnyű) jutunk át. Mint átjáró a Ganekrés nem jön tekintetbe, ellenben a fentemlített két szomszédos csúcs megközelítése szempontjábél bír jelentőséggel.


1. Az Omladékvölgyből (délnyugatról).
Könnyű.
Télen: A felső törmelékpadra az a) úton.

A Poprádi tótól az Omladékvölgyben a Jegestó tófalának tövéig (114. fej. 1), ahonnan azután utunkat az északra (balra) elhajló völgyágban -- az ú. n. Rumanvölgyben - folytatjuk, amely a Tátracsúcs és a Ganek közé húzódik befelé. A Rumanvölgyből mindenekelőtt ama magasabban fekvő széles törmelékpadra kell feljutnunk, amely a Mártacsúcstól a Rumancsúcs és a Ganek tövében egészen a Rumancsorbáig húzódik s meredek fallal esik le a völgy alsó szintjéhez. E felső törmelékpad többféle úton érhető el.

a) A Rumanvölgyben a még a Rumantó előtt lévő, omladékkal telt sivár katlanig megyünk fel. E katlanból az említett törmelékpadot támasztó falaknak fordulva, ezeknek alját ott kell elérnünk, ahol egy fűnyelv húzódik magasan fel a sziklák alá. Kevéssel balra a fűnyelv tetejétől egy rézsút balra húzódó folyosó indul ki. (Ez arról ismerhető fel, hogy míg a falban aláhúzódó többi folyosó legalul letörik, ennek éppen legalsó része menedékesebb, fehéres omladékkal van töltve s kétoldalt simára csiszolt táblafalak fogják közre.) A törmelékes folyosóban fel, majd - ahol ez rosszul járhatóvá válik - balra kiszállunk belőle és a felette balra folytatódó folyosóban mászunk tovább, amely felvisz a felső törmelékpadra. A törmelékpadot balra addig követjük, míg a Rumancsúcs tömegéből a völgy felé előugró, a törmelékpadra meredeken letörő vad sziklatoronyban végződő pillér alatt elhaladtunk. Kevéssel a pillér mögött egy tágas, nyitott, fehéres omladékkal töltött szakadékhoz jutunk, amely a Ganek és a Rumancsúcs sziklatestei között visz felfelé. Ez a Ganekrés szakadékja.

b) A Rumanvölgyben befelé, az ennek zárlatában fekvő Rumantóhoz (2090 m). A tótól végig áttekintjük azt a széles, nyitott törmelékszakadékot, amely a velünk egyvonalban fekvő Ganekrésről a felső törmelékpadhoz húzódik le. E törmelékszakadéknak mintegy folytatásanként, a törmelékpad alsó falgyűrűjét - egyenesen a Rumantó irányában - egy feltűnő, vad sziklaszakadék hasítja át. A tótól e szakadék bejáratához, azután a szakadékban egész keveset fel, míg balra ki lehet szállni a kísérő bordának itt füves hátára. Tovább folyton a szakadéktól balra a hegyoldalban tartják magunkat s füves vályúkban, padkákon emelkedve, feljutunk a felső törmelékpadra. Itt egyenesen felettünk a törmelékpadról a Ganekréshez felhúzódó törmelékszakadék.

c) A Rumantótól a 124. fej. 1 alatti úton is elérhetjük a felső törmelékpadot, amelyen ez esetben keveset jobbra kell tartanunk, hogy - a Ganeknek délre előlépő hegysarka mögött - a Ganekréshez felhúzódó törmelékszakadékhoz jussunk. A törmelékpadról a Ganekrésre. A felső törmelékpadról a Ganekréshez egy tágas, nyitott törmelékszakadék húzódik fel (amely azonban - innen az aljából nézve - látszólag nem egy csorbához, hanem a gerincen levő kis tornyocska alá vezet). A szakadékban törmeléken fel. A szakadékot felső részében egy borda kettéválasztja. A baloldali ágat követve tovább, feljutunk a Ganekrés ÉNy nyílásába. [A jobboldali ág a Ganekrés DK nyílásához visz fel.] (A Rumantótól 11/4 ó.)
(L. ¦wierz, ifj. J. Wala vezetővel 1877 VII. 7.)


2. A Kacsavölgyből (északkeletről).

A Kacsavölgy felől a Ganek és a Rumancsúcs hatalmas falletörései között hosszú, mély szakadék húzódik fel a Ganekréshez. A csorbát erről az oldalról még el nem érték.