Vojnits András Dr

(1941. január 2., Budapest - )

Önéletrajz


Budapesten a Medve utcai Általános iskola, majd a II. Rákóczi Ferenc gimnázium után a KÖJÁL Vízlaborban dolgoztam egy évet. Ezután az Eötvös Loránd Tudományegyetem Természettudományi karán földrajz-biológia szakot végeztem, 1967-ben summa cum laude minősítéssel doktoráltam. 1965-1972 között Budapesten a Növényvédelmi Kutatóintézetben, majd 1972-1994 között a Magyar Természettudományi Múzeumban dolgoztem. 1994-től a dabasi Táncsics Mihály gimnázium tanára vagyok.


Túrázás

A túrázást, természetjárást már diákként űztem, illetve űztük, mert hosszú évekig majd' mindenhová együtt jártunk a ma Ausztráliában élő természetbúvárral, Dr Hangay Györggyel. A kirándulások célja már akkor is a "természetbúvárkodás" volt, meg az álmodozás, hogy egyszer majd exotikus helyekre is eljutunk. Ki hitte volna, hogy ez meg is történik? De először maradtunk az ország határain belül, különösen, hogy mást nem is igen tehettünk. Voltak évek, amikor az volt a jelszó, hogy "minden napra egy kirándulás": ha csak néhány órára is, de elmentem valahová a Budai-hegységbe. Még közvetlenül a forradalom után is, úgy hogy mi még láttuk az Irhásárokban kilőtt szovjet tankot...

Az első olyan út, ami már szinte expedíció volt, a Börzsönybe vezetett 1957-ben, és egy hétig tartott. A dolog lényege az volt, hogy mindent magunkkal vittünk, szűrt patakvizet ittunk. Azóta is a kedvenc hazai helyem a Börzsöny. Aztán következett a Nagy-Fátra (egyedül), majd a Magas-Tátra (Gyurival). Mivel pénzünk nem volt, sátraztunk, holott az a nemzeti parkban tilos. Úgy hogy sötétedés után vertünk sátrat, és pirkadat előtt bontottunk tábort.

Később a "nagy" exotikus utak közül kettő volt közös. Egy három hónapig tartó ausztráliai gyűjtőexpedíció, majd egy hasonló ausztráliai-malajziai vállalkozás. Meghatározó volt a hat hónapig tartó első afrikai expedíció (résztvevők, lefolyás lásd irodalom, lexikon). Ekkor jutottam fel a Kilimandzsáró tetejére - ennél magasabbra feltehetőleg már nem is fogok. A Teleki-expedíciót még nyolc másik expedíció követte, Tunéziától és a Szaharától Dél-Afrikáig, és a nagy hegyek: Kamerun-hegy, Kenya-hegy, Meru-hegy, Elgon-hegy... És a nem nagy, de annál fontosabb, a Teleki-vulkán. Az utak gyűjtő-és fotóexpedíciók voltak. A gyűjtött anyag a Magyar Természettudományi Múzeumba került, a fotókból és az élményekből kiállítások, cikkek, könyvek és televíziós filmek születtek.


Szakmai és tudományos tevékenység

Szakmai utak, ösztöndíjak Expedíciók, nemzeti parkok Tudományos könyvek Tudományos közlemények Fontosabb kéziratos munkák Kongresszusok Tudományos díjak Ismeretterjesztő könyvek CD-ROM Publicisztika Előadások Televízió Rádió Fotó Társaságok és tisztségek Hivatkozások


2000. szeptember 18. és október 10.

Vojnits András

Forrás:
[Vojnits András, személyes közlés]