Bevezető


Az emlékiratírás nem idegen a magyar, főként az erdélyi irodalomban, hiszen Bethlen Miklós és Apor Péter mellett nemcsak Újfalvi Sándor, de még számos, irodalommal és nem irodalommal foglalkozó személyiség is hátrahagyta emlékeztetőnek a késői utódok számára és példának is mindazt amit életében tett és végzett. Mert az emlékirat tulajdonképpen olyan - irodalmi nyelven írt - prózai alkotás, amelyben szerzője, aki nem feltétlenül irodalmár, úgy érzi, hogy hosszú és érdekes élete tapasztalatait ilyen formában kell átadnia az utána következő nemzedéknek.


Dr. Széll Lajos is így érezhette 1951-ben, amikor élete fontosabb eseményeit lánya számára összefoglalta, és a következő levelében ajánlotta.

Kedves Erzsikém!
Többször gondoltam arra, hogy nem a nyilvánosság számára, de a Te Részedre megírom életem történetét. A nyilvánosság részére szürke történet, mert bár sokat dolgoztam a közélet területén, s vezető szerepet is vittem - az adott viszonyok között, mint kisebbségi egyén, nem juthattam megfelelő pozícióba s a hivatalos támogatáshoz, hogy ember-társaim számára számottevő eredményeket érjek el, amelyekhez megvolt ugyan az elgondolásom, ám azok megvalósításához hiányzott a lehetőség, s amely eredmények nélkül, életem története a nagy nyilvánosságot nem érdekelheti.
Téged, az én melegszívű lányomat azonban bizonnyal érdekelni fogja, s kedves emlék gyanánt fogod eltenni ezen sorokat, amelyekből megismerheted milyen volt az én gyermekkorom, milyen környezetben töltöttem ifjúkorom éveit, amikor a pályafutásom alapját képező ismereteket kellett megszereznem, hogyan kezdtem és fejeztem be hivatali pályámat, milyen felfogás mellett folytattam tevékenységemet az ügyvédség szabad foglalkozásában, hogyan teljesítettem katonai kötelezettségemet, a békében s háborúban, és végül milyen közéleti tevékenységet fejtettem ki addig, életem során.
Kérlek, fogadd szeretettel ezen sorokat.
1941. április hava
Apukád


Az emlékirat végén mintegy kiegészítve fenti ajánlását, ezeket a sorokat írja:

Ti is átvészeltétek az élet egy nehéz korszakát, s akkor megmutattad, hogy helyén van a szíved, s bírsz elég lelkierővel, hogy válságos helyzetben is megálljad a helyedet, és méltó küzdőtársa vagy férjednek. Feleségemmel együtt Mindkettőtökben csak örömünket találtuk...
Arad, 1951. június hó.
Dr. Széll Lajos


Mivel az egyik levél a kézirat elején, másik a kézirat végén van, arra gondolhatnánk, hogy a szerző majd tíz évet dolgozott emlékiratain, de tekintetbe véve, hogy 1941-ben még nem zárta pályáját, még nem összegezte tevékenységét, sőt internálva is 1944-ben volt, feltételezésünk, hogy a helyes dátum 1951 lenne, s csak elírás az 1941-es dátum. Ebben a feltételezésben megerősít Alföldy Pál barátom is, aki emlékszik, hogy a szerző az ötvenes évek elején mutatta édesapjának a kéziratot, amit az el is olvasott, így arra is emlékszik, hogy sok volt benne az ismétlés, vagy ugyanannak a ténynek más formájú átfogalmazása.(*) Különben ugyancsak Alföldy Pál bocsátott rendelkezésünkre két levelet, amit dr. Széll Lajos írt és fogalmazott életének utolsó éveiben. Az egyik leveléből, amit id. Alföldy Pálnak címez s abban közli, hogy jóváhagyják kért felmentését az egyházközségi funkciók alól, kitűnik Széll Lajos mindenre, az emberi érzékenységre is kiterjedő figyelmessége:

A Gondnoki Bizottság megbízásából kedves kötelességünknek teszünk eleget, amikor tudomására hozzuk, hogy a Gondnoki Bizottság hálás köszönetének kifejezése mellett, az ön tevékenységének elismerését jegyzőkönyvbe iktatta.
Az önnel szemben érzett tiszteletünknek és megbecsülésünknek óhajtunk kifejezést adni azzal is, hogy az Ön lemondása folytán megüresedett helyre, Gondnoki Bizottságunk, fiát: ifj. Alföldy Pál urat cooptálta, akiről reméljük, hogy mindenben az ön nyomdokain fog haladni.
Őszinte szívből kívánjuk, segítse Önt az Úristen egészségének mielőbbi helyreállításával, hogy sokáig legyen még alkalma kedves családjával boldogan együttélnie.
Kiváló tiszteletünk megnyilvánításával
Dr. Széll Lajos
könyvelő-titkár
Arad, 1957. március 31.


Ez a mindenkivel-törődés és tapintat jellemző az emlékiratok írójára. Ami a stílusát illeti, azon érződik a gyakorló-ügyvéd alapossága, sokszor barokkos megfogalmazásai, de ennek ellenére közvetlen, olvasmányos az egész anyag. Volt fejezet, amelyikben ugyanazt a mondanivalót újrafogalmazta, de a lényeg megegyezett az előzőben írottakkal, bár voltak benne eltérések.
Érdekes elolvasni egy olyan ember életét, és egyben a korképet is, amit nagyon érzékletesen lefest. Olyan emberekkel, eseményekkel ismerkedhetünk meg, amelyek jól ismert okok miatt évtizedekig nem kerültek nyilvánosságra. Aradon eddig egyáltalán nem. Jó tudni a fiatal generációnak, hogy mi volt, és miért, hiszen a tapasztalat megismerése hozzájárul egyesek nemtörődöm gondolkodásának átfogalmazásához. Itt viszont hiteles tanútól tudhatják meg azt, amit eddig elhallgattak előlünk.
S végül néhány szót magáról az emlékiratok szerzőjéről. Dr. Széll Lajos 1882 és 1960 között élt. Aradon született és itt is élt haláláig. A többit részletesen elmondja írásában. 1960-ban temették.

Dr Széll Lajos sírhelye


Példás élete és tevékenysége mindannyiunk számára követendő.
A kéziratot a Ficzay-hagyaték őrzi. Néhány kizárólagosan családi vonatkozású oldal kihagyásával az emlékiratot változtatás nélkül közöljük.(**)

Pávai Gyula
Arad, 2000. február havában


Megjegyzés (Dr. Matolay Tamás):
(*) Nagyapám - Dr. Széll Lajos - a "Zárszó"-ban megemlíti, hogy életleírását különböző időkben írta. Így Pávai Gyula feltételezése valószínűleg nem helyes.
(**) A birtokomban lévő kézirat XXVI. fejezetből áll. A könyvben XI. fejezet jelent meg.


Folytatás ...