Egerből származó kereskedő, Krakkó és a szepességi városok (többek között Lőcse) valamint a budai
királyi udvar közötti kereskedelemben szorgoskodott. Krakkói konzul is volt.
1515-től kb. 1525-ig Nowy Targ sztarosztája, elöljárója volt. Ez időben a Thurzó család és a Fugger-bankház megbízásából Árva vármegyéből Krakkóba utat épített és I. Zsigmond lengyel királynál kieszközölte Nowy Targ számára az évi két vásár valamint a heti piac megtartasára szóló előjogot. Az előjogokat biztosító levélben Szepesi Miskát "capitaneus Dunaioviensis, consul Cracoviensis et tenutarius advocacie nostre in Opido Novytharg" -ként említik.
Neve többször is előfordult az 1515-1525 közötti a lengyel Podhale-t, Árva- és Szepes vármegyét érintő iratokban. Négy ilyen iratban a király megadja illetve megerősíti Szepesi Miska és társai (köztük volt Kmit Piotr) érc- és drágakő keresési, bányászati jogát a Tátrában és a Szepességben (mármint a Szepesség azon részében, amely akkor Lengyelországhoz tartozott).
1532-ből származik még egy dokumentum, amelz 10 évre biztosítja érc- és drágakő keresési, bányászati jogát a lengyel Szepesség egész területén (a Tátrát beleértve) Kmit Piotr és társainak, de nem említi Spiss Michael nevét, így nem tudjuk, köztük volt-e.
Szepesi Miska vagy Kmit Piotr bányászatáról nem maradt fenn dokumentum. Tekintettel arra, hogy a Poduplaszli-völgy legdélibb keleti oldalága a Spiss Michael völgy nevét viseli (Spismichalova dolina, Michalova dolina, Spiessmichelgrund, Spitzmichels Grund, Michels Grund), nagyon valószinű, hogy a völgyben lévő tárnákat Szepesi Miska mélyíttette és nemes érceket bányásztatott belőlük.
Irodalom: