A Magyar Turista Szövetség 1938. évi tevékenységének koronája kétségkívül
a nagyszabású ún. Szent István-vándorlás volt. Az előző évi bugaci
vándorgyűlés határozta el a Szövetség 25 éves jubileumára és a Szent
István-évre, hogy az ország hegyeit egy nagyszabású túra keretében járják
végig a turisták. Ez volt az a bizonyos országos kék jelzésű útvonal,
mely 885 km hosszúságban az ország keleti részétől a nyugati határszélig vonult,
mindenütt keresztülhaladva a közbenső hegységeken. Az útvonalat két,
egyenként 431, illetve 454 km-es szakaszra bontották, a két rész, a keleti és
nyugati egymástól függetlenül indutt s a Dobogókőn, a csonka ország
legrégibb menedékházánál találkozott a két túra.
A keleti szakasz a határon emelkedő Tolvajhegytől indult, a nyugati az ugyancsak határmenti Írottkőről. A nyugati út megnyitásánál mi is résztvettünk. A megnyitó túra turistatömege valóban impozáns volt. Kőszegen, majd az írottkői kilátónál voltak az ünnepségek, Zsitvay Tibor dr. a Szövetség akkori védnök-elnöke tartotta a beszédeket.
Az egyesületi jubileum a májusi díszközgyűléssel kulminált. Az Újvárosháza közgyűlési termében folyt le a díszközgyűlés nagyszabású keretek között, a turistatársadalom vezető rétegének a részvételével. A magyar turistatársadalom minden vonalon észlelt közönye azonban itt is megmutatkozott: nem támogatta részvételével olyan mértékben ezt a turistaság nagyságát és jelentőségét dokumentálni kivánó megmozdulást abban a mértékben, ahogyan ez megérdemelte volna. Hiszen az MTE ötven esztendejének az eleje elválaszthatatlanul összeforrt a fővároskörnyéki turistaság elindításával, majd virágba borulásával. Később - a kezdeményezők kitaposott ösvényein - már mások is útnak indultak önállóan is, de az MTE úttörő és a későbbiek folyamán másoknak is a turistaságba való bekapcsolódásával széles mederben folyó nemzetmentő munkássága nagyobb elismerést érdemelt volna.
Évtizedekkel előbb is a turisták közönye miatt olvashatunk keserves írásokat, most is ezt kellett tapasztalnunk - mi változott az idők folyamán?
Végeredményben azután a Turisták Lapjával kapcsolatban indult ki az MTE és közöttem az a szakadás, mely a későbbi évek folyamán olyan áldatlan és senkire nézve sem gyümölcsöző háborúvá fajult.
Ez az ártatlan beszélgetés azután Vörös részéről teljesen elferdítve terjedt tovább s mire az érdekelthez Peitlerhez ért, már mint "fúrás" szerepelt, mármint hogy mi: Sujtó meg én, "fúrjuk" az ő pozicióját. Nem hiszem, hogy, a fentebb elmondottakban "fúrási" szándékokat lehetne felfedezni. Talán hiúsági kérdést igen, de ez nem halálos bűn, s az emberi alkotások jelentős részének mozgató rugójaként a hiúságot is fel lehet fedezni. Nagy hibát követett el Peitler Gyula, hogy mint jóbarát nem ültetett le, s nem kérdezte meg közvetlenül tőlem, hogy mi igaz azokból, amik a fülébe jutottak. Ő ezt nem tette meg, én meg, bár - regényírói nyelven szólva - éreztem, hogy közöttünk "van valami a levegőben" csak nem szaladhattam hozzá, hogy feltevésem szerint ezt meg ezt mondhatták neked, de sem ez, sem az nem igaz. Ugyancsak furcsa helyzet lett volna kérdezetlen mentegetőzésem. Bizonyos, hogy útjaink mindenképpen szétváltak volna, a két dudás egy csárdában való összeférhetetlenségének elve alapján, de talán nem fajult volna az ügy olyan áldatlan harccá, mint ami később lett.
Hogy az legyen, arról gondoskodott az emberi rosszaság és rosszindulat.
Hiába, annak a szellemes mondásnak, mely szerint ha az ember sokáig él, akkor mindent és mindennek az ellenkezőjét is megér, nagyon is igaza van.
Ez időben ismerkedtem meg ugyanis kiadványaink s lapok cseréje folytán a debreceni Déry múzeum tudós igazgatójával, dr. Söregi Jánossal. A múzeum évkönyveiből egy, eddig ismeretlen világ tárult fel előttem, ismeretlen területeken folytatott értékes kutatómunka, a magyarság múltja után. A múzeum tisztviselőinek expedíciószámba menő kutatómunkája adta azt az ötletet, hogy a környező vidékekre, főleg Besszarábia vidékére szakadt magyar véreinket kellene felkeresni egy ún. magyar kutató expedíció formájában. Tervemet közöltem Söregi igazgatóval, aki azt megvalósíthatónak találta.
A turisták és tudösok szép feladatát azonban goromba kézzel zúzta szét a történelem, mely nemsokára a második világháború képében zúdult az emberiségre.
Húsz esztendő távlatában tehát rátették a kezüket az új területekre, eleve kizárva onnan mindenki mást. Először csak a többieket zárták ki a felvidéki terjeszkedésből, majd amikor csak ténylegesen ketten voltak - az MKE és MTE - akkor természetszerűleg egymásnak estek s összemarakodtak a koncon. Kassa körül ugyanis értékes és szép menedékházak kerültek viszsza, az Ottília, Lajos és Erika. Mindkét egyesület ádáz harcot indított a kassai turisták és velük a menedékházak megszerzéséért. Az MTE-nek óriási előnyt jelentett a Turisták Lapja publicitása, az MKE 65 éves felvidéki gyökereire támaszkodhatott. Mindkét egyesület legügyesebb diplomatáit küldte a Felvidékre, s különböző burkolt gyanúsításokat, vádakat hozott Pestre a kósza hír. Bizony a turista etika nem túl nagy dicsőségére, nem voltak túlságosan válogatósak az eszközökben a turista diplomaták. Áldatlan, s a felvidéki turistákban furcsa érzelmeket keltő csaták után a kassai turisták MKE osztályt alakítottak, s ezzel tulajdonképpen el is dőlt a nagy háború. Pontot azonban az egész végére Jaross Andor felvidéki miniszter döntése tett, aki az MTE felvidéki manipulációit megbélyegző leiratában a felvidéki menedékházakat az MKE-nek ítélte.
Az MTE nagy presztizsveszteséget szenvedett s a dicső múltat éppen csak hogy megünneplő egyesületet néhány vezetőjének elvakultsága éppen nem dicsőséges jelenbe rángatta.
Egy alkalommal egy ismeretlen férfi ült az MTE elnöki székében, hogy beléptem. A bemutatkozásnál kitűnt, hogy Faragó Ferenc, a BBTE turista szakosztályának az elnöke. A BBTE jelvényemnek láthatóan megörült s meghívott, hogy vegyek részt a BBTE túrákon is, ha egyesületi tag vagyok. Ez még úgy 1936 körül lehetett. Egy évzáró ünnepélyére el is mentem a szakosztálynak, de a szakosztály tagok annyira együtt éltek, hogy tudatlanul bár, de szinte áthatolhatatlan kordonnal vették körül magukat a kívülálló számára. Nem is éreztem jól magam s vacsora után megszöktem.
De, hogy a Fecskék így széthullottak, elmentem egy-két BBTE túrára. Az évek során jóban-rosszban, túrák mámorító emlékében összeforrott társaság lelkébe való beférkőzés bizony nehezen ment, s egy összeforrt társaság kellős közepébe csöppenő kívülálló minden keservén keresztül kellett esni, de azután, hogy összemelegedtünk, olyan csupaszív embereket ismertem meg a BBTE turista tagjaiban, hogy Whymperrel együtt én is elmondhattam: túráim nagy értéket adtak, mert azzal a két legjobb dologgal ajándékoztak meg, melyet egy ember egyáltalán bírhat: egészséget és barátokat adtak! Legszebb túráim soha el nem sorvadó emlékei fűződnek a későbbi évek BBTE túráihoz és olyan igazi barátokat ismertem meg bennük, akik nemcsak a jó, de a rossz napokban is szívük egész szeretetével az ember mellett állottak.
Vértesi kalauzíró túráimon furcsa kalandokban is volt részem a csendőrség jóvoltából. Azokban az időkben, a Felvidék és Kárpátalja visszatérése körül, eléggé túlfeszített idegállapotban élt a lakosság. A háborús hírek úgy lógtak a levegőben, mint záporban az esőcseppek. Nem csoda, hogy mindenütt sikerült bizalmatlanságot keltenem magam iránt. Térképpel, jegyzettömbbel, iránytűvel jártam, s méghozzá egymagamban - csoda-e, hogy megdobogtattam az emberek szívét: ez csak egy kém lehet! Egy eleven kém!
Egy ízben Bánhidán mentem végig. Már jóval túl voltam rajta, amikor éktelen fütyülést hallottam magam mögött. Megfordultam: egy kerékpáros csendőr loholt utánam kétségbeesett erőfeszítéssel, elvégre a mezei utak nem kifejezetten kerékpár használatra készültek. Integetett, hogy álljak meg. Hát megálltam. Aután visszakísért Bánhidára. A csendőrörsön egy pókhasú tiszthelyettes fogadott, méltó módon egy kémgyanús egyénhez. Majd hogy össze nem vertek. Órák hosszat tartó fogság után minden megjegyzés nélkül utamra engedtek.
Egy más alkalommal meg Szárnál a Máriaszakadék felé baktattam, amikor egy erdész loholt utánam nyúllövő puskájával, s az időközben gombamódra megszaporodott falusiak díszkíséretében visszakísért Szárra. A délutáni vonattal azután két csendőr jött Bicskéről, akik igazoltattak s órák múlva újból szabadon engedtek. De egy napon megint elraboltak a munkától. Végül már fel sem vettem, amikor majd minden községben - főleg a bányavidéken - igazoltattak. Később, ha csendőrt láttam már, szó nélkül meglobogtattam előtte papírjaimat.
A kalauz munkája mellett cikkek és szépirodalom terén is dolgoztam. A Képes Krónikában két novellám ("Waterloo" és "Az erdők asszonya") jelent meg 1938-ban, a Szövetség Értesítőjében négy cikk, a Turisták Lapjában pedig egy történeti elbeszélésem Téry Ödönről és a decemberi jubileumi számban egy cikkem ötven esztendő alkotásairól. Ez utóbbi volt egyébként utolsó szereplésem a Turisták Lapja hasábjain.
Forrás:
[Polgárdy Géza: "Harcok, munkák és küzdelmek - Tíz esztendő a magyar
turista közéletben (1934-1944)",
kiadta a Magyar Hegymászótörténeti Társaság, 1998., ISBN 963 03 47105]