Az egyesületekkel való foglalkozás sok szórakozást és főleg tanulságot
jelentett, így nem valami túláradó örömmel fogadtam a vidéki élet részemre
egyébként sem kecsegtető, de meg nem változtatható tényét.
A Szövetségtől egy esztendei szabadságot kértem és kaptam. De az
1936. évi ellenőri jelentést még én készítettem el Székesfehérváron,
s a helyettesítő Keller Ferenc főtitkár olvasta fel.
Később - a fővárosba való visszatérésemig - Lehner Károly helyettesített.
Székesfehérvár rendezett szép város volt. Templomaival, műemlékeivel, múzeumaival sokkal többre volt hivatva, de a főváros közelsége e szép kis városra is nyomasztólag hatott. Az MTE-nek osztálya volt a városban, lelke és spiritus rectora Ditmár Károly volt, sokfelé járt, kiváló turista. A Velencei-tó és -hegység, a Vértes és a Bakony közelsége szinte predesztinálta Székesfehérvárt arra, hogy elsőrangú vidéki turistacentrum legyen. Minden már nagyobb vidéki városnak csak egy-egy hegység közelsége állott rendelkezésre, így Gyöngyösnek a Mátra, Egernek és Miskolcnak a Bükk, Pécsnek a Mecsek, Vácnak a Cserhát, Sopronnak a Soproni-hegyvidék és Salgótarjánnak a Karancs-Medves. Székesfehérvár ilyen helyzete tehát összehasonlíthatatlanul kedvezőbb volt minden más városénál, mégsem volt olyan virágzó turista élet a városban, mint amilyennek ilyen kedvező körülmények között kellett volna, hogy legyen. A vidék közönye erre is rányomta bélyegét és bár a lelkes vezetők - Ditmár Károly, v. Láng István - munkája révén volt turistaélet Székesfehérváron, mégsem az volt, ami a kedvező földrajzi körülmények mellett virulhatott volna e szép városban. Csak úgy kuriózumképpen említem meg, hogy amikor 1937 húsvétján az MTE Fecskék közös tervű bakonyi túrára jöttek le Zirc környékére, a fehérvári turisták közül mindössze Ditmár Károly vett azon részt, egy helybeliek részére rendezett önálló bakonyi túrán velem együtt hárman voltunk, s a fehérváriak és a Fecskék évi dobogókői ünnepére is csak Ditmár Károly utazott fel másodmagával.
Csak később ismertem meg báró Eötvös Lóránd egyik cikkét, amelyben azt írja, hogy a turistáskodás magában is cél, nem szükséges tehát az, hogy tudományt, nemzetgazdaságot, kultúrát, nemzetközi törekvéseket és egyebeket előtérbe tolunk, mert ez csaknem olyannak látszik, mintha ürügyet keresnénk a világ előtt amiért turistáskodunk. Örökbecsű megállapítások ezek, méltóak arra, hogy minden kezdő turista legelsősorban is ezzel ismerkedjék meg, mielőtt még túlságosan teletömnék a fejét, azzal hogy a turistaságot azért kell támogatni, mert idegenforgalmi, nemzetgazdasági, tudományos és egyéb jelentősége van.
Így azután 1937 tavaszán és nyarán volt már elfoglaltságom, s amikor 1937 szeptemberében a postatiszti tanfolyamra a fővárosba vezényeltek, már magammal hoztam Székesfehérvár kalauzának teljesen kész kéziratát is. A szöveghez ezután Lux Géza készített csodálatosan szép tusrajzokat.
Annak idején amikor megpendítettem a kalauz ötletét, Peitler dr. vállalkozott rá, hogy államsegélyt szerez a kiadáshoz. Most tehát, amint diadalmasan letettem asztalára a kéziratköteget, úgy gondoltam tovább, nem lesz rá gondom. Mekkora volt tehát a csodálkozásom, amikor Peitler azzal adta vissza a kéziratot, hogy menjek Zsemberyhez s próbáljak tőle pénzt szerezni...
Zsembery Gyula nem zárkózótt el a támogatástól, de a Szövetségnek nem volt fedezete segélyre, ellenben kilátásba helyezte, hogy ha megjelenik a kalauz, a Szövetség átvesz majd belőle pár száz darabot. Ilyen körülmények között tehát majdnem dugába dőlt az egész kalauz ügy, mert nem volt pénzem a nyomdára. Leiszky Jenő, az Élet nyomda igazgatója azután turista barátságból vállalkozott a kalauz hitelben való kinyomására. Így történt azután, hogy 1938 márciusában megjelenhetett első kalauzom, mint a "Magyarországi Útikalauzok" c. sorozat első száma.
Régi bevált közmondás, hogy evés közben jön meg az étvágy. Alighogy megjelent a fehérvári kalauz, már újabb fába vágtam a fejszémet, a Velencei-tó- és hegység kalauzába.
Pedig a Székesfehérvár-kalauznak a sorsa nem volt túlságosan kecsegtető. Magam voltam az író, kiadó, bizományos, könyvterjesztő - minden. Keservesen tapasztaltam egy turista könyvkiadóvállalat hiányának hátrányait. De nem csak én, hanem a magyar turistaság is - erről azonban nem beszélt senki.
Augusztusra megjelent a Velencei-tó és -hegység kalauza is. A szövegrészben nagymértékben segítségemre volt Sujtó Béla, míg a rajzokat e kalauzban Iser József, kiváló grafikus és festőművész barátom, az ifjabb turistanemzedék egyik legtehetségesebb tagja készítette.
Forrás:
[Polgárdy Géza: "Harcok, munkák és küzdelmek - Tíz esztendő a magyar
turista közéletben (1934-1944)",
kiadta a Magyar Hegymászótörténeti Társaság, 1998., ISBN 963 03 47105]