Hangay György Dr

Önéletrajz

(1941. augusztus 3., Budapest - )


Hangay Oktáv leszármazottja, Behm Margit és Hangay Gyula fia vagyok.

Iskoláimat a budapesti Medve utcai Általános iskolában kezdtem, majd Ausztráliában a Sydney és a Wollongong Egyetemen fejeztem be, az Alkotóművészetek Doktora diploma megszerzésével.

Magyarországot 1965-ben hagytam el, s azóta hosszabb-rövidebb megszakításokkal Ausztráliában élek, feleségemmel, született Lányi Katalinnal együtt.

Főfoglalkozásaim egymást átfedték: szobrász, modell-készítő, természetkutató múzeológusként dolgoztam mint a sydney-i Australian Museum főpreparátora és a kiállítási osztály projekt menedzsere 1994-i nyugalomba vonulásomig. Azóta természetkutatással, írással és képzőművészettel foglalkozom.

A természetjárás már gyermekkorom óta életem fontos része volt. Amatőr természetbúvárként 12-13 éves koromtól fogva barátommal Vojnits Andrással (ő később feljutott a Kilimandjaróra is, mint a Teleki Expedíció tagja) jártam a hazai tájakat, rendszeres túrázva megismerkedtem elsősorban a Budai-hegyekkel, a Pilissel és a Börzsönnyel. 1957-ben jutottam el először a Magas-Tátrába. Az első út legkiemelkedőbb eredménye a Lomnici-csúcs megmászása volt, Ó-Tátrafüredről indulva. 1957 és 1960 között minden évben felkerestem a Tátrát, s 3-4 hetet töltöttem ott alkalmanként. Feljutottam jónéhány jelentős csúcsra, többek között a Gerlachfalvi-csúcsra is. A lengyel oldalt is bejártam, s autóstoppal egészen Gdyniáig és Jastarnáig is eljutottam, ahol életemben először láthattam meg a tengert. 1961-ben a Fogarasi Havasokban töltöttem 3 hetet, túrázással.

Az alábbiakban csak a leglényegesebb túráimat szeretném megemlíteni:

Megjelent könyveim:


Hangay György
2000. július 16-án

Irodalom:

Forrás:
[Hangay György, személyes közlés]