Daday János

(1929. október 26., Nagyvárad - )


Az idén 70 éves nyugdíjas finommechanikai mérnök, jeles turista történetkutató. Nem lehet véletlen vonzódása a turistasághoz, hiszen volt honnan örökölni, illetve meríteni az érdeklődést. Első helyen említem rokonságát Eötvös Loránddal. A leszármazás az alábbi:

  1. Daday József (1828-1906) lakatos, toronyórakészítő mester
  2. Daday József (1873-1942) postatiszt, huszártiszt felesége Eötvös Mária, aki Eötvös Dénesnek a leánya, aki viszont Eötvös Loránd öccse volt; 6 gyermekük közül az egyik (3 meghalt - 2 fiú és 1 lány nőtt fel)
  3. Daday József (1901-1936) ő volt Daday János édesapja
Másodszor édesapja, Daday József, turista munkásságát kell kiemelni, aki 1934. március 24-én megalakítja a Bihari Turista Club Telegdi (Tileagd) Osztályát - melynek elnöke lesz -, elsőként a később alakult Aradi és Nagyszalontai osztályok előtt!

Ilyen előzmények után a turistaság felé való indíttatás természetes volt. Daday János Nagyváradon született 1929. október 26-án. A család egyébként a 23 km-re lévő Mezőtelegden lakott, és az elemi iskola első négy osztályát is itt, a Mezőtelegd-gyártelepi román tannyelvű iskolában végezte el. Ezután a híres Kolozsvári református kollégiumba iratkozik. Az első és második osztályt itt, a továbbiakat pedig az időközben kialakult háborús körülmények miatt Nagyváradon, az állami líceumban végezte el, és itt is érettségizett 1948-ban magyarul. Ezek után felvételizett Kolozsváron a Bólyai Egyetem történelem-földrajz szakára, de ezt abbahagyta. A műegyetem elvégzése után pedig mint finommechanikai kutatómérnök dolgozott 51 éves korában - "rosszul hangzó neve miatt" - bekövetkezett nyugdíjazásáig.

Daday János családtagjai régi bihari fakitermelő vállalkozások tisztviselői voltak, akik aktívan résztvettek az akkoriban szokásos turistáskodásban.

1932-ben, 3 évesen, vitték el szülei az első túrára. A BTC Telegdi Osztálya sok kirándulást, előadást és bált szervezett. A fűrészgyárak kedvezményesen bocsátották dolgozóik rendelkezésére a kisvasutakat a hétvégi kirándulásokhoz. Ezekhez a kisvasúti élményekhez kapcsolódtak első megragadó, majd későbbi megtartó élményei. A csodás erdei látvány, az erdei gyümölcsök ízei, túrák hangulatai ragadták örökre magukkal. Ám édesapja halálával - ő akkor 6 éves volt - a régi szép túrák sorozata megszakadt. Csak a későbbiekben folytatódott Nagyvárad régi, jól képzett turistáival. Majd 1945 után Somogyi Sándor kiváló szervezőkészséggel rendelkező turista vezetésével - aki a fiatalokat összefogta - hozzáláttak a Bihar-hegység jelzéseinek, útjainak, létráinak, kilátóinak rendbehozásához. Ezzel az Erdélyi Szigethegység, és azon belül a Bihar-hegység turista jelzettsége és felszereltsége példaértékűvé vált. Somogyi segítette a fiatalok felszereléshez és élelmiszerhez való hozzájutását és részben közlekedési kiadásaikat is fedezte.

Daday János az évek során igen jelentős turista vonatkozású könyv- és tárgygyűjteményt hozott létre. Gyűjteményének egyik része 170 db igen értékes fotóból áll. Ezek 1905 és 1915 között készültek, és Dr Ruzitska Bélának, a kolozsvári egyetem egykori vegytan tanárának turista fényképanyagát képezik. Ruzitska annak idején az EKE országos vezetőségének tagja, az egyetemen Dr Szádeczky Kardoss Gyula professzor tanítványa volt. Fontosak még Czárán gyűjtései. A forrásmunkákból az általa összeállított Czárán könyvészeti jegyzék szerinti 24 címből gyűjteményében 17-18 megtalálható. Rendelkezik BTC tagsági igazolvánnyal, havi befizetési bélyegekkel, a Telegdi O. tagnévsorával 1934-ből, és a Telegdi BTC bálról 1934. március 24-én készült fotókkal. Különleges érdekességűek Mokos József fényképfelvételei, amelyeket a családtól kapott, és amelyek az 1930-as évek bihari turistaéletét élethűen ábrázolják. Ebből a mintegy 80 felvételből Daday János most egy fotóalbumot készül összeállítani és kiadni.

A bihari turistaság történetének és Czárán Gyula emlékének megörökítésén évekig dolgozott. 1997-ben (Czárán születésének 150. évfordulóján) "Barangolások a Bihar-hegységben Czárán Gyula nyomdokain" című rendkívül értékes kortörténeti dokumentumokat is tartalmazó munkáját a nagyváradi Czárán Gyula alapítvány adta ki. Ez a kiadvány számítógépes sokszorosítással készült 116 oldal terjedelemben. 1999-ben pedig elkészült a mű második, bővített és kiegészített újabb formában. Ez a Bihari Napló Kiadóvállalat kiadásában jelent meg. A 176 oldalas könyv igen szép kiállítású mű, Daday János újabb történeti kutatásainak eredményei mellett névmutatókat és egy értékes könyvészeti összeállítást is tartalmaz. Daday János kutató és megőrző munkásságához további sok sikert, erőt és jó egészséget kívánunk!


Forrás:
Neidenbach Ákos: "Bemutatjuk Daday Jánost"
(Szivárvány, A Magyar Hegymászástörténeti Társaság nem hivatalos lapja, VII. évfolyam, 1. szám, 21-22. o.)