Bachleda Klimek

(1849., Bachledówka (ma Zakopane része) - 1910. augusztus 6., Magas-Tátra, sírja a zakopane-i újtemetőben)


Híres hegyvezető, hegyimentő. Árvaként a zakopane-i gazdáknál, a juhászoknál dolgozott, majd a Felvidékre ment munka után. 1873-ban katonai szolgálata után visszatért Zakopane-ba pont a kolerajárvány idején. Nagy áldozatkészséggel törődött a betegekkel és temette a halottakat. A járvány után ácsként dolgozott, egyidőben orvvadász is volt a Tátrában. Hírnévre azonban hegyivezetőként tett szert.

A hegyivezetést az akkori híres hegyivezetők: Sieczka Maciej, id. Tatar Szymon, id. Wala Jędrzej és ifj. Wala Jędrzej segítőjeként kezdte. Egyedül is járta a Tátrát, hogy jobban megismerje. A hegyi terepen különleges tájékozódási képességgel rendelkezett és kora egyik legjobb mászója volt. 1886-ban I. osztályú hegyivezető lett és 1898-ban - miután ifj. Wala Jędrzej véglegesen elköltözött Zakopane-ból - mindenki Klimek Bachledát tekintette a legjobb hegyivezetőnek és a "tátrai hegyivezetők királyának" vagy "Tátrai Sasnak" nevezték. Kiemelkedő jellembeli tulajdonságok összességével rendelkezett: tapintatos, jómodorú, bátor és megfontolt, áldozatkészséges, tanulékony, dolgos, tisztességes volt. Nagyon sok turista és hegymászó túratársa volt, ezek közül: Karol Potkański, Edmund Cięglewicz, Jan Fischer, Kazimierz Tetmajer, Ferdynand Hoesick, Stanisław Eljasz-Radzikowski, Franciszek H. Nowicki, Janusz Chmielowski, Mieczysław Karłowicz, Walenty Gadowski.

Nagyon sok új tátrai utat mászott, pl.:

A Tátra feltárásásoz való hozzájárulását Jordán Károly már 1901-ben a Bachleda-rés (az egyik rés a Fecske-torony és a Lomnici-csúcs között) elnevezéssel értékelte. Bachleda neve ezenkívül több mint tíz tátrai helyinévben fordul elő. 1903-ban a Lengyel Hegymászó Egyesülettől jutalmat kapott, amiért egy új átjárót fedezett fel a Tátra-főgerincén: a Keleti-Batizfalvi-csorbát.

Ahogy Mariusz Zaruski 1909-ben megalapította a lengyel Tátrai Mentőszolgálatot, Bachleda a szolgálat egyik legaktívabb és leginkább áldozatkész tagja lett. Életét is mentés közben veszítette el: 1910 augusztusában Stanisław Sulakiewicz a Jávor-csúcs É-falában kiesett. Amikor a mentőcsapat többi tagja az eső és hideg okozta kimerültség miatt többé nem tudott mászni, az akkor 61 éves Bachleda a mentőcsapat vezetőjének utasítása nélkül is tovább kereste a sebesültet. A Jávor-gerinc legfelső csorbájából, a Leghátsó-Jávor-csorbáról lezúduló kőlavina okozta halálát.

A zakopane-i újtemetőben temették el, sírján ez a felirat áll: "Po¶więcił sie i zginał (Önfeláldozásával hunyt el)". Emléktáblája a Poprádi-tó melletti Szimbolikus-temetőben is megtalálható, az emléktáblát ide annak eredeti helyéről, a Jávor-csúcs tövéből, helyezték át. A másik emléktáblája a zakopane-i pályaudvar falán található. Zakopane-ban van egy Klimek Bachleda utca is: a Gubałówka lejtője alatt a Gładczański-patak jobb partján.

Személyét több tátrai turista és hegymászó útleírásában is megörökítették (pl. J. Chmielowski és M. Karłowicz), továbbá a nekrológokban, sőt versekben is (Jan Kasprowicz, Zygmunt Lubertowicz, Mieczysław Opałka, Stanisław Nedzy-Kubinec, Stanisław G±sienica-Byrcyn és mások) és elbeszélésben pl. Jal Kurka A Tátra hercege című művében. Életéről Julian Reimschüssel színdarabot is írt Klimek Bachleda a Tátrai Sas címmel, ezt 1959-ben mutatta be Zakopane-ban a helyi színtársulat. A drámában Józef Wawrytka, az 1910-es mentőakció résztvevője, szerepét saját maga alakította. 1973-ban más szereposztásban újra bemutatták.

Bachleda volt a nagy hegyivezető és áldozatkész hegyimentő. Tevékenysége kezdetén Zakopane-ba csak lovasszekéren lehetett eljutni, halálakor a Tengerszemhez már autók jártak. Chalubiński Tytus-szal és Stolarczyk Józef-el Zakopane és a Tátra legendás alakjaihoz tartozik.

Irodalom:


Bachleda Klimek

Bachleda Klimek
Fotó: K. Buszczyński


Bachleda Klimek

Bachleda Klimek


Forrás:
[Z. Radwańska-Paryska, W. H. Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska, Wydawnictwo górskie - Poronin 1995., 109. o.]