(Széchenyi Zsigmond) |
Kenya leghosszabb barlangja a Chyulu-hegységben található Leviathan Cave, amely állítólag 14 km hosszú, viszont egy átlagos szafári keretein belül megközelíthetetlen. A többi barlang sokkal szerényebb méretű, ezért meglátogatásuk nem jelent extrém megterhelést az egész napos, off road stílusú autózástól elgyötört vándorok számára sem. Más szóval: a barlangi túrázás Kenya nemzeti parkjaiban többnyire a könnyű séta keretein belül maradó, legfeljebb néhány órás kiegészítő program.
Megközelítése csak terepjáróval lehetséges, a Tsavo (lásd a térképvázlatokat), esetleg az Amboseli irányából. Mindkettő elég viszontagságos útvonal. A Tsavo a Nairobi - Mombasa közötti, A109-es úton érhető el, amely igazi halálút, egyrészt az aszfalt rettenetes állapota, másrészt a nagy kamion- és buszforgalom miatt.
A másik irányból Nairobi - Namanga között jó minőségű aszfaltúton haladhatunk, utána azonban, az Amboselin keresztül, kb. 180 km földút következik (rázós, fárasztó, évszaktól függően poros vagy sáros, átlagsebesség 20 - 30 km/h). A Tsavo és az Amboseli közötti szakasz egy részén csak katonai kísérettel lehet utazni, az időnként előforduló rablótámadások miatt. Ez többnyire egy, néha két géppisztolyos katonát jelent, akik beülnek a kocsinkba (ilyenkor nem árt, ha van szabad ülés)
Nairobiból indulva a barlang környéke egyik útvonalon sem érhető el normális tempóban haladva egy napon belül. A Tsavoban és az Amboseliben egyaránt találhatók szálláshelyek, ezekről később még lesz szó.
A barlang elvileg csak vezetővel látogatható (gyakorlatilag is, mert térkép alapján nem lehet megtalálni).
Vezetőt a Tsavo kapujánál (Chyulu Gate) fogadhatunk. A vezetőnek hivatalosan külön fizetség nem jár (mert benne van a nemzeti park belépődíjában), de szolgálatait - a kelet-afrikai szokásoknak megfelelően - 200 shilling "hongó"-val jutalmaztuk.
A barlang közelében, a Chyulu Gate mellett, hangulatos camp site található, ahol víz is van.
Most pedig következik a barlangban tett túránk leírása:
A Tsavo végtelen, száraz bozóttengeréből kiemelkedő hatalmas, lombtalan baobabfák, a portól vöröslő hátú elefántok, a sziklás hegyek, az út menti akáciák lombját eszegető zsiráfok, a Chaimu-kráter újszülött vulkánja, a tábortüzek, a csillagok fényessége, a hajnali levegő hűvös tisztasága - kell ennél több?
Normális embernek biztos nem. Három megrögzött barlangász azonban nem éri be ennyivel. Irány a nap mélypontja!
Az első akadály: errefelé - úgy, mint egész Kenyában - érdekes kiejtéssel beszélik az angol nyelvet.
Röpke negyedóra alatt azért tisztázódik, hogy mit akarunk, és már jön is a vezetőnk. Barátságosan
vigyorog, hóna alatt géppisztoly, három tárral (ezen nem kell csodálkozni, Afrikában minden ranger fegyvert hord magával). Kölcsönös kézrázás, hangos "Jambo!" köszönések után helyet szorítunk a srácnak a dzsipben.
Elindulunk a Chyulu Gate-től az Amboseli felé. Néhány km után letérünk jobbra, egy ritkán használt, sokkal rázósabb, keskenyebb, nehezebben járható útra. A vége felé már a felezőt is be kell kapcsolni. Fél óra zötyögés után megállunk. Az úthoz közel, a bozótos mögött rejtőzik a barlang bejárata.
Elő a fejlámpákat, és indulunk. A bejárati szakasz enyhén lejt, néhány nagyobb sziklatömbön is le kell mászni. Ezután a barlang egyenes, közel vízszintes járatban folytatódik. A folyosó magassága 2 - 4 m, kényelmesen lehet benne sétálni. A fal mellett kafferbivaly, víziló, rinocérosz, zsiráf koponyája. Ezeket valószínűleg turistalátványosságnak cipelték be ide. Félúton járunk, amikor meglátjuk a barlang kijáratán beszűrődő napfényt. Itt kezdődik a denevérek tanyája. Késő délután van, már megkezdődött a barlangból való kirajzásuk. Meg persze mi is megzavartuk őket. Több százan repülnek, kavarognak a levegőben.
Miközben megyünk előre, néha egy-egy ügyetlenebb denevér nekünk ütközik.
Kilépünk a napfényre. Kb. 5 m mély beszakadás alján állunk, ahonnan vaslétra vezet a felszínre.
Felmászunk, visszasétálunk az autóhoz. Az egész nem tartott tovább fél óránál.
A kenyai oldal csúcsainak megmászása nem könnyű, és nem is veszélytelen vállalkozás. Biztonsági okokból a nemzeti park magasabban fekvő, gyalogosan megközelíthető részei csak katonai kísérettel látogathatók.
A park alacsonyabban fekvő területein, autóval megközelíthető helyeken három barlang található, melyek bejárásához vezetőnk szerint csak egy lámpára van szükség. Sajnos csak másfél napot tölthettünk a Mt. Elgon nemzeti parkban, ezért a barlangok felkeresésére nem maradt időnk, fő célunk, a 4187 m magas Koitoboss Peak megmászása mellett. Ennek ellenére, kedvcsináló információként talán hasznos lehet ez a rövid leírás.